Antoine de Saint-Exupéry: O solidaritě, odpovědnosti, odvaze i lásce

30. červen 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Detail sochy Antoina de Saint-Exupéryho s Malým princem v Královských zahradách v Toulouse

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

Z textů francouzského spisovatele, letce, filozofa a humanisty, který se narodil právě před 120 lety, čtou František Derfler, Petr Kostka a Dagmar Oravová. Poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.

O solidaritě, odpovědnosti a odvaze

Účinkuje: František Derfler
Připravil: Václav Cibula
Překlad: Věra Smetanová
Režie: Jan Tůma
Natočeno: v roce 1999

„Být člověkem znamená být odpovědný. Znamená to hanbit se nad nezaviněnou bídou. Znamená to být hrdý na vítězství, jehož dosáhli kamarádi. Znamená to cítit, že přiložíme-li svůj kamínek k ostatním, pomáháme stavět svět,“ píše v knize Země lidí spisovatel a letec Antoine de Saint-Exupéry, který patří k eticky nejvýraznějším postavám moderní francouzské literatury. Je hlasatelem lidství, myslitelem, který všemu navzdory věří v člověka. Kniha Země lidí vyšla už před více než osmdesáti lety, a přesto jsou autorovy myšlenky stále aktuální.

Láska a dar

Účinkují: Petr Kostka, Dagmar Oravová
Připravil: Rudolf Matys
Překlad: Věra Dvořáková
Režie: Josef Melč
Natočeno: v roce 2000

Svou nedokončenou, posmrtně vydanou knihu Citadela chápal Antoine de Saint-Exupéry jako svůj odkaz, poselství do budoucna. Pracoval na ní posledních deset let svého života. Přestože zůstala nedokončena, má váhu celistvého a významného duchovního odkazu. Jde o soubor básnických meditací, filozofických úvah a fiktivních rozhovorů o lásce, smyslu života a lidského společenství. Pro vltavskou Dopolední četbu výbíráme několik fragmentů.

autoři: Vladimíra Bezdíčková , Tvůrčí skupina Drama a literatura
Spustit audio

Související

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová