Antické báje a povídky (6/10)

Ačkoli zanikly, mnoho ze starých civilizací přetrvává dodnes.
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Ačkoli zanikly, mnoho ze starých civilizací přetrvává dodnes.

Prozaické texty z období od 6. století př. n. l. do 5. století n. l. Tisíc let, ve kterých vládnou i padají říše a nové se vytvářejí, v nichž se mění uspořádání tehdejšího civilizovaného světa, ale přetrvává vášeň pro vyprávění příběhů a víra v jejich přesvědčivost. Livius, dějepisec Říma. On-line k poslechu do neděle 9. dubna 2017.

V posledních letech v Evropě diskutujeme o kořenech evropské kultury a identity. Výběr z antických legend a povídek dokazuje, že naše kořeny jsou hluboce zapuštěné v antice. Ta ale považuje za přirozenou součást svého kulturního prostředí orientální říše, kam pořádá výpady, jejich vládci ovšem také vpadají do Evropy. Persie, Skýthie, říše Médů, Egypt. Seriál antických próz chce přispět i k poznání toho, jak velkorysé a široce i hluboko rozrostlé jsou kořeny Evropanů.

Po autorech řeckých se budeme věnovat autorům klasického Říma. Začneme úryvky z monumentálního díla římského historika Livia, který napsal své dějiny na přelomu letopočtu (a nikdy je nedokončil). V první části vypráví římskou zakladatelskou mytologii, ve druhé pak definuje římské ctnosti.


Web Hry a četba nabízí mluvené slovo zdarma on-line ještě týden po odvysílání. Audioknihy nejde stáhnout.

Účinkují: Jaroslav Plesl a Igor Bareš

Překlad: Václav BlahníkPřipravila: Eva WilligováRežie: Vlado Rusko

Natočeno v roce 2017.

Čtěte také: Všechna dostupná díla na webu Hry a četba

Spustit audio
autor: Tvůrčí skupina Drama a literatura