Anna Zonová: Dlaždičova zpověď

3. únor 2015

Povídka české spisovatelky.

Poslouchejte na Vltavě 3. února 2015 v 9:30. Po odvysílání se povídka objeví také na stránce Hry a literatura. Zůstane tam až do pondělí 9. února 2015.


Prozaička Anna Zonová se narodila 24. dubna 1962 v Nižném Komárniku na Slovensku. Roku 1985 absolvovala Stavební fakultu ČVUT v Brně. V současné době žije v Moravském Berouně, kde od roku 1994 připravuje výstavy současného výtvarného umění v místním kostele. Působí též jako kurátorka výstav.

Do povědomí vstoupila Anna Zonová nejprve jako výtvarná kritička, své texty a recenze uveřejňovala mj. v Hostu, Ateliéru, Literárních novinách - a teprve na prahu čtyřiceti let jí vyšla prozaická prvotina: povídkový soubor Červené botičky. Následova román Za trest a za odměnu /Torst 2004/, novelu Boty a značky /Torst 2007/ a román Lorenz, zrady /Větrné mlýny 2013/, který byl nominován na cenu Magnesia Litera.

Povídku Dlaždičova zpověď napsala pro literární přílohu Salon deníku Právo. Na otázku, co je pro ni podstatné, odpověděla v rozhovoru při té příležitosti: „Slušnost, přičemž slušné není někoho ovládat, ponižovat a týrat.“ I povídka o dlaždičích je vlastně o slušnosti.


Účinkují: Marek Holý a Josef Somr

Autorka: Anna Zonová Připravila: Alena ZemančíkováRežie: Dimitrij Dudík

autor: Tvůrčí skupina literárně-dramatické tvorby
Spustit audio