Anna Bolavá: Do tmy (9/10) Ve výkupně IV

03695188.jpeg

Četba na pokračování z románu oceněného v roce 2016 v soutěži Magnesia Litera v kategorii próza.

Poslouchejte na Vltavě od 30. srpna 2016 vždy v 18:30. Po odvysílání se jednotlivé díly objeví také na stránce Hry a četba. Zůstanou tam vždy po dobu jednoho týdne. On-line do úterý 13. září 2016.

Web Hry a četba nabízí mluvené slovo zdarma on-line ještě týden po odvysílání. Audioknihy nejde stáhnout.

Přestože se jedná o autorčin prozaický debut, byla kniha v roce 2016 nominována na cenu Magnesia Litera, a to rovnou v prestižní kategorii Próza, nikoliv Objev roku. A aby toho nebylo málo, Anna Bolavá Literu za prózu se svou knihou také vyhrála.

Román o sběru léčivých bylin se měl původně jmenovat Sběr léčivých bylin. Jednotlivé kapitoly jsou věnované vybraným léčivým druhům. Lípa malolistá květ, přeslička rolní nať, hluchavka bílá květ... Přestože vrcholná sezona sběru, měsíc červen, bude s nadcházejícím podzimem v nenávratnu a všechny královské byliny už budou tou dobou dávno odevzdány ve sběrnách, při poslechu i tak pocítíte silné nutkání vyrazit s nůžkami do luk a ponořit se do pichlavých natí. Ale pozor, nejde o žádnou příručku novodobé bylinkářky. Toto je drsný příběh víly vytržené ze svého okolí, podivínské, samotářské, oddané sběru na život a na smrt, s destruktivními sklony a blíže neurčenou nemocí způsobující postupný rozklad těla i duše. Její sběračská vášeň kulminuje každé úterý, kdy se otevírají brány výkupny a kdy se bude účtovat. I tak obyčejná záležitost jako vážení nasušeného lupení může přinášet dramata existenciálních rozměrů.

03695194.jpeg

Jihočeské maloměsto v podání Anny Bolavé je příznačné silně klaustrofobní atmosférou. Vztahy jsou pokřivené a lidé odcizení, přestože, nebo možná právě proto, že si vidí přes ploty a do oken. Na trhu se probírá, kdo s kým, za kopci poklidně kouří k nebi temelínské komíny, ve vysokých travách na svého hostitele číhají nakažená klíšťata a z půdy hlavní hrdinky Anny Bartákové se za noci šíří tajuplné šustění...


Čte: Petra Bučková

Autorka: Anna Bolavá Připravila: Pavla NejedláDramaturgie: Alena BlažejovskáRežie: Radim Nejedlý

Natočeno v Brně.

Čtěte také: Všechna dostupná díla na webu Hry a četba

Spustit audio
autor: Tvůrčí skupina literárně-dramatické tvorby