Ani na chvíli jsem neuvažoval o tom, že bych s cirkusem skončil, říká Rémi Lecocq

16. srpen 2018

Cirkus je opravdový a riskantní, hlásají francouzští akrobaté ze souboru Cirque Inextremiste. Do Prahy přijíždějí na festival Letní Letná.

Jako jeden z prvních maturoval Rémi Lecocq ve Francii z nového cirkusu. Oboru se věnoval od dětství, stejně jako jeho rodiče. V jednadvaceti letech se těžce zranil při tréninku a od té doby je na vozíku. „Ani na chvíli jsem ale neuvažoval o tom, že bych s cirkusem skončil,“ říká.

Z představení Extension od souboru Cirque Inextremiste

Rémi je jedním z pětadvaceti členů souboru Cirque Inextermiste, francouzské skupiny, která funguje od roku 2008 a na Letní Letnou po čtyřech letech přiváží nový kus nazvaný Extension.

V představení Extension se objevuje surovost a krutost. A špatní jsou zdraví i hendikepovaní.
Rémi Lecocq

„Mí přátelé mě strčí do odpadkového koše, má to být taková hra, legrace. Nelíbí se mi to, tak se snažím z toho koše vyhrabat. A v tu chvíli se to přetváří v mou osobní pomstu, ke které používám bagr. Takovým způsobem reaguje slabý, na kterého je útočeno, když se dostane ke zbrani. Nakonec jsme ti špatní všichni tři,“ popisuje Rémi Lecocq.

Bagr v představení dává do pohybu desku, ze které se skáče, a na jeho přesných pohybech závisí zdar vystoupení i zdraví ostatních účinkujících. V ArtCafé byl hostem i  Rémi Bezacier, další z akrobatů. „Já jsem radši, že jsem venku a nejsem ten, kdo stroj ovládá a má tu zodpovědnost,“ říká se smíchem.

Z představení Extension od souboru Cirque Inextremiste

Soucit nebo stud, to jsou nejčastější reakce, které vyvolá pohled na hendikepovaného a přitom zdatného a odvážného vystupujícího. A přesně tyhle emoce Cirque Inextremiste vyvolávat nechce. I proto Rémi Lecocq dlouho kolečkové křeslo do manéže vůbec nebral. V ArtCafé připomínají oba hosté starší vystoupení souboru, mluví o strachu i o vzdělávání v oboru, který se ve Francii utvářel od 70. let minulého století a na tamní umělecké scéně má své místo. Rozhovor doplňuje o zasvěcené informace odbornice na nový cirkus Veronika Štefanová a z nabitého programu letošní Letné Letné vybírá další tipy.

Festival Letní Letná probíhá od 15. srpna do 2. září v pražských Letenských sadech.

Poslechněte si celé ArtCafé včetně hudby podle výběru Michala Pařízka a reportáže z festivalu Brutal Assault od kolegů z Radia Wave:

Spustit audio

Související