Anežka Charvátová: Literární mafián a lev salonů Carlos Fuentes

14. květen 2022

Jedna z ústředních postav latinskoamerické literatury 20. století očima české překladatelky a romanistky. Uvádíme k 10. výročí smrti Carlose Fuentese. Premiéru poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.

Účinkují: Petr Stach, Anežka Charvátová
Připravil: Petr Gojda
Režie: Vít Vencl
Premiéra: 14. 5. 2022

Carlos Fuentes (11. listopadu 1928 - 15. května 2012) je – spolu s G. Garcíou Márquezem, M. Vargasem Llosou, Juliem Cortázarem a José Donosem – představitelem tzv. boomu hispanoamerické literatury. Své stěžejní romány jako Nejprůzračnější kraj nebo Smrt Artemia Cruze vystavěl kolem hlavních témat mexické kolektivní identity.

Anežka Charvátová je přední česká překladatelka a romanistka, která se specializuje především na díla z hispanoamerické literatury. Do češtiny převedla díla Maria Vargase Llosy, Roberta Bolaňa, Adolfa Bioy Casarese, Guillerma Cabrery Infanta, Luise Sepúlvedy, Ernesta Sábata, ale také Umberta Eca. Je nositelkou Ceny Josefa Jungmana.

autor: Petr Gojda
Spustit audio

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

Karel Klostermann Ze světa lesních samot

Ze světa lesních samot

Koupit

Román klasika české literatury zobrazuje dramatické změny poměrů na česko-bavorském pomezí v posledním čtvrtletí 19. století, kdy ustálený životní řád "světa lesních samot" narušila živelná katastrofa.