Andrea Šenkyříková: Dobrovolnická práce je v zahraničí větší samozřejmostí…

16. květen 2019

To říká ředitelka festivalu, který letos otevírá dveře osmdesáti pražských budov. Vystudovaná klavíristka a varhanice má své kořeny v Rýmařově. V době studentských let trávila každou volnou chvíli v olomoucké katedrále sv. Václava s „královským“ nástrojem. Svoji schopnost činit z nepřístupného otevřené a z odmítavého vstřícné naplno rozvinula po přestěhování rodiny do Prahy.

K hudbě přivedla své tři děti a sama se orientovala na oblast lidských práv, spolupracovala např. s Michaelem Kocábem na Úřadu vlády ČR. Nápad na českou podobu festivalu Open House dostala v r. 2015, kdy ještě dobrovolníkům na kole rozvážela svačiny. „U nás není zapojeno tolik studentů, kolik bychom si představovali. Od kolegů ze zahraničí víme, že tam jsou studenti motivováni kredity, které na vysokých školách dostávají za dobrovolničení. Dobrovolnictví je také jedním z kritérií pro přijetí na vysokou školu. V zahraničí dobrovolničení patří k životu. Je to běžnější než nic nedělat.“

Vodárenská věž v Praze na Letné.

Letos festival otevírá 80 architektonicky zajímavých budov, z toho je asi polovina novinek. Základna s tištěným katalogem a např. startovací naučnou hrou pro děti je na Malém náměstí č.p. 7 na Starém Městě v Praze. Budovy má paní ředitelka prošlé všechny. Všude byla účast na Open House Praha osobně domlouvat.

Chceme, aby byl festival pro všechny, proto není potřeba se registrovat. Do festivalu se zapojují stovky dobrovolníků, kteří se propojují mezigeneračně - nejstaršímu z nich je 82 let.

„Poprvé máme otevřen Štencův dům, to je budova, která se přihlásila sama, podobně jako Cubex Centrum Praha, můžu pozvat třeba na Prahu 7 na Letnou do Letenské vodárenské věže, poblíž je AVU, velkou radost mám z otevření Fakulty Architektury v Dejvicích, kde bude otevřen celý campus, i Vysoká škola chemicko-technologická, Fakulta elektrotechnická ČVUT… tam je takové hnízdo škol…

O víkendu se v Praze otevřou veřejnosti běžně uzavřené budovy. Budou mezi nimi i ekologické stavby

Amazon Court | RCP Amazon

Pátý ročník Open House Praha letos láká hlavně na supermoderní kanceláře, vodárenskou věž na Letné,  technické zázemí Veletržního paláce nebo strahovský stadion. 

Poprvé otevíráme Dům zemědělské osvěty Josefa Gočára a koho  zajímá historie, tak na Starém Městě je spousta historických budov, včetně románských sklepů. Koho zajímají výhledy, může vyrazit na střechy budov jako je dům Radost na Žižkově, Visionary s běžeckou dráhou na střeše a další. Některé budovy s námi zůstávají, návštěvníci tak mají příležitost nezoufat, že něco nestihli, můžou tu budovu navštívit v příštím roce. Na našem webu si můžete vybrat budovy jak podle typologie, tak podle dne nebo městské části.“

Vstup do budov je zdarma.

Dobrovolníkům jsou stále dveře otevřené!

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.