Alma Rosé - z koncertních sálů do Osvětimi

2. září 2004

U její kolébky stál Gustav Mahler, u jejího smrtelného lože Josef Mengele. Alma Rosé byla nadanou houslistkou, do jejíhož života i slibně se rozvíjející kariéry tragicky zasáhl nacismus. 5. dubna uplynulo 60 let od její smrti. Při této příležitosti uspořádalo Vídeňské židovské muzeum této umělkyni pamětní výstavu, která potrvá do 31. října.

Budoucí houslová virtuoska se narodila v rodině Arnolda Rosého, který více než půl století působil jako koncertní mistr v řadách Vídeňských filharmoniků a mimo jiné založil světově proslulý smyčcový kvartet. Alminým strýcem byl Gustav Mahler. První lekce hry na housle brala malá Alma u svého přísného a náročného otce. Po jeho boku také v roce 1926 coby dvacetiletá debutovala jako houslová virtuoska s Bachovým dvojkoncertem v D-moll. Ze stínu slavného otce se však Alma Rosé poměrně záhy vymanila a založila extravagantní ženské hudební uskupení "Wiener Walzermädeln", s nímž vystupovala po celé Evropě.

Alma Rosé a její otec v hotelu Römerbad ve Schwarzwaldu

Její kariéru však přerušil nastupující národní socialismus. Rodina Arnolda Rosého uprchla do Londýna, Alma ji finančně podporovala z honorářů, které dostávala na svém koncertním turné po Holandsku. Brzy byla ale nucena se ukrývat. Když se rozhodla utéct do Švýcarska, byla na cestě zadržena nacisty a deportována do Osvětimi. Tam prožila poslední, smutnou část své kariéry: v ženském táboře v Birkenau založila orchestr, jehož členky vždy ráno a večer musely hrát spoluvězeňkyním na cestě do práce a z práce. Alma Rosé zemřela na důsledky otravy. Poslední den svého života byla vyšetřována "andělem smrti" Josefem Mengelem.

Výstava potrvá do 31. října. Židovské muzeum sídlí v Dorotheergasse 11, v 1. vídeňském obvodu. Otevřeno je denně mimo sobotu od 10 do 18 hodin, ve čtvrtek až do 20 hodin. Vstupné je 5 euro, snížené 2,90 euro. Více informací na internetové adrese www.jmw.at.

autor: (com)
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Procházet se vesmírem a dotýkat se hvězd je možné i ve svěrací kazajce…

Jan Pokorný, projektový manažer ČRo

Jack London Tulák po hvězdách

Tulák po hvězdách

Koupit

Vězeň Darrell Standing, původně profesor agronomie, byl za vraždu svého kolegy odsouzen na doživotí. Pět let pak strávil ve tmě v samovazbě, dost často i ve svěrací kazajce.