Alkoholismus (Kateřina Ondroušková, Jitka Škápíková)

26. říjen 2005

Podle materiálů Světové zdravotnické organizace souvisí spotřeba alkoholu na jednoho obyvatele úzce se škodami, které alkohol působí: nemocnost, úmrtnost, trestná činnost pod vlivem alkoholu, sociální problémy a podobně. Narozdíl od většiny evropských zemí včetně Slovenska nebo Polska, kde se v devadesátých letech 20. století dařilo spotřebu alkoholu snižovat nebo stabilizovat, v České republice naopak rostla a tento vysoce nepříznivý trend pokračuje i v současnosti. Podle některých odborníků je hlavní příčinou nepříznivého vývoje je neschopnost přijímat a účinně prosazovat opatření omezující dostupnost alkoholu. Ceny alkoholických nápojů jsou relativně nízké, nízké je zdanění alkoholu a restrikce reklamy alkoholických výrobků jsou nedostatečné. Jiní experti se přiklánějí k názoru, že lidé budou pít za všech okolností, ať je cena a dostupnost alkoholu jakákoli. Spíš budou šidit svou rodinu, než by omezili svou vášeň.

Spotřeba alkoholu se u nás rok od roku zvyšuje. Zatímco podle údajů Českého statistického úřadu se v roce 1975 na osobu vypilo 5 litrů destilátu, 157,3 litrů piva a 14,4 litrů vína, v roce 2003 to bylo už 8,4 litrů destilátu, 161,7 litrů piva a 16,3 litrů vína.

Závislost na alkoholu je nemocí na celý život, tvrdí shodně lékaři i pacienti, kteří se metlou lidstva zabývají z osobních či profesních důvodů. V zemi, kde se v přepočtu na jedince vypije nejvíce piva na světě, je téma alkoholismu příznačně aktuální. Je nebezpečné dát si panáka? Kdy a jak vzniká závislost na alkoholu? Jak se léčí a s jakými výsledky? Kam až lze dopadnout? Odpovědi na tyto a mnohé další otázky se autorky snažily nalézt za zamřížovanými okny léčebny, v realitě záchytné stanice, u odborníků i těch, kteří si díky kamarádství s lahví sáhli až na samotné dno své existence.

Výsledky soutěže Alkoholismus Kateřiny Ondrouškové a Jitky Škápíkové od vás dostal rekordních 84 hlasů, výsledná známka je 1, 11. Knihy z nakladatelství Mladá fronta posíláme jako vždy autorovi každého desátého ohlasu. Tentokrát jsou to: Jitka Thomasová z Lednice, Šárka Hurytová a Vilém Huryta z Brna, Milan Vladyka z Prahy, Milan Jůza z Trutnova, Ladislav Ondráček z Brna, Oksana Ottomanská z Prahy a Zdeněk Žvelb z Ostravy.

Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Procházet se vesmírem a dotýkat se hvězd je možné i ve svěrací kazajce…

Jan Pokorný, projektový manažer ČRo

Jack London Tulák po hvězdách

Tulák po hvězdách

Koupit

Vězeň Darrell Standing, původně profesor agronomie, byl za vraždu svého kolegy odsouzen na doživotí. Pět let pak strávil ve tmě v samovazbě, dost často i ve svěrací kazajce.