Alexandr Solženicyn: Nežít se lží

30. březen 2020

„Když se lidé od lži odvrátí, přestane prostě existovat. Podobně jako nákaza může existovat pouze s lidmi.“ Autor otřesného Souostroví Gulag, bývalý vězeň stalinských koncentráků, světoznámý ruský spisovatel Alexandr Solženicyn napsal úvahu Nežít se lží v polovině 70. let svým spoluobčanům jako svého druhu morální minimu. Poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.

Účinkuje: Ladislav Mrkvička
Připravila: Dagmar Oravová
Překlad: Petr Pašek
Režie: Markéta Jahodová
Natočeno: v roce 1990

Tak beznadějně jsme už klesli, že za každodenní skývu chleba se vzdáváme všech zásad, své duše, všech snah svých předků, všech příležitostí pro své děti – jen abychom si neohrozili svou vratkou existenci. Nezůstala nám ani pevnost, ani hrdost, ani plamen v srdci.

Nejsme ještě připravení nahlas hájit pravdu, nepodílejme se ale na lži žádným a nijakým způsobem. Alexandr Solženicyn promlouval ke svým spoluobčanům i k celému východnímu bloku. Jeho manifest je dodnes živý svými větami a tezemi a stejně tak je obdivuhodná odvaha autora, který riskoval proces a návrat za mříže uralských či sibiřských žalářů.

autoři: Dagmar Oravová , Tvůrčí skupina Drama a literatura
Spustit audio

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.