Alexandr Jakovlevič Tairov: Diletantismus a mistrovství. Esej o hereckém umění

25. březen 2023

Tvůrce experimentálního divadla, jež vyústilo ve vlastní soubor Komorní divadlo, se zabývá v předkládané kapitole z Režisérových zápisků z roku 1921 hereckým uměním. Poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.

Účinkuje: Josef Henke
Překlad: Karel Martínek
Režie: Josef Melč
Natočeno: 1993

27. března slavíme Světový den divadla. Pod hlavičkou mezinárodního divadelního institutu ITI každoročně některá z významných divadelních osobností při této příležitosti posílá svou zdravici – vůbec první z nich před šedesáti lety pronesl Jean Cocteau. Při této příležitosti zařazujeme text jedné z ústředních postav avantgardního divadla v Rusku a Sovětském svazu, Alexandra Tairova, jehož život i tvorba byly poznamenány v meziválečném i poválečném období politickými útoky Stalinova režimu.

autor: Petr Gojda
Spustit audio

Související

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.