Alexandr Grin: Nachové plachty

21. prosinec 2015

Romantický příběh o naplněné touze, ve kterém se šťastně shledají dívenka Assol a mladý kapitán John Grey.

Pětidílmou četbu poslouchejte na Vltavě od 21. prosince 2015 vždy v 18:30. Po odvysílání se jednotlivé díly četby objeví také na stránce Hry a literatura. Zůstanou tam vždy po dobu jednoho týdne.


„Jednou zrána se daleko na moři zatřpytí ve slunci nachové plachty. Obrovské zářící nachové plachty nad bílou lodí poletí k tobě po vlnách. Ta nádherná loď popluje tiše, bez pokřiku a kanonády. Na břehu budou všichni vzdychat údivem. Ty mezi nimi budeš také. Za zvuků nádherné hudby loď vznešeně dopluje až ke břehu.“

Tento příslib dal jednoho dne potulný vypravěč malé Assol, děvčátku z chudé rybářské vsi Kaperna. A ona mu uvěřila. Přesto, že se ji potom lidé léta smáli a říkali jí bláznivá „lodičková Assol“. Na druhém konci světa se mladík z urozené rodiny jménem John Grey chystal k tomu, že se stane kapitánem lodi a popluje do dálek - vstříc svému štěstí. Zdali se ti dva někdy setkají, je ze známé prózy Alexandra Grina dostatečně zřejmé…


Čte: Přemysl Rut

Autor: Alexandr Grin Připravil a režii má: Luboš Koníř

Natočeno v Českých Budějovicich.

Čtěte také: Všechna dostupná díla na webu Hry a literatura

autor: Tvůrčí skupina Regiony
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.