Alexander Nikolajevič Ostrovskij: Pozdní láska

Hry klasika ruského dramatu vynikají přesnou charakteristikou postav a situací. Za zdánlivou drobnokresbou skrývají nadsázku a ironii. Stejně tak je tomu v příběhu zchudlé vdovy, jejích dvou synů protikladných povah, kteří soupeří o jednu ženu. On-line k poslechu do pátku 21. října 2016.

Důvěrnou znalost poměrů v carském Rusku z časů, kdy se formovala jeho „střední třída“, promítl Alexadr Nikolajevič Ostrovskij (1823-1886) do většiny svých divadelních her. Od roku 1850, kdy vydal prvotinu s názvem Bankrot, napsal téměř padesát divadelních kusů vesměs velmi kritických k životu tehdejší společnosti. Za všechny jmenujme alespoň několik nejznámějších a dodnes uváděných - Výnosné místo, I chytrák se spálí, Les, Bouře nebo Bez věna.

Web Hry a četba nabízí mluvené slovo zdarma on-line ještě týden po odvysílání. Audioknihy nejde stáhnout.

Zápletky her se většinou točí kolem peněz, které Ostrovského hrdinové potřebují ke své existenci. Tato potřeba je společná všem, ať už stojí na společenském žebříčku libovolně vysoko, jediný rozdíl může být ve výši částky, o kterou usilují. Výjimkou v tomto smyslu není ani Pozdní láska z roku 1874, v níž sehraje důležitou roli jistý dlužní úpis. Příběh zamilované Ludmily, dcery zchudlého právníka, která se navzdory zdravému rozumu rozhodne zachránit před úpadkem bezcharakterního flamendra, má překvapivě šťastný konec. Zdá se, že ani tak skeptický autor, jakým byl Ostrovskij, nepřestal úplně věřit ve schopnost lásky dělat náš svět lepším...


Osoby a obsazení: Felicita Antonovna Šablovová (Jiřina Šejbalová), Gerasim Porfirjič Margaritov (Zdeněk Štěpánek), Ludmila, jeho dcera (Viola Zinková), Nikolaj Andrejevič Šablov, starší syn Šablovové (Otakar Brousek), Dormědont, mladší syn Šablovové (Ladislav Trojan), Onufrij Potapyč Dorodnov, kupec (Felix le Breux) a Varvara Charitonovna Lebědkinová (Vlasta Matulová)

Autor: Alexander Nikolajevič Ostrovskij Překlad: Antonín KuršRozhlasová úprava: Marcela StefanováDramaturgie: Josef HlavničkaHudba: Bohumil ČiperaRežie: Oldřich Hoblík

Natočeno v roce 1962.

Čtěte také: Všechna dostupná díla na webu Hry a četba

Spustit audio
autor: Tvůrčí skupina literárně-dramatické tvorby