Albert Camus: Smrt na duši

Karlův most v podzimní mlze

Text z léta roku 1936, kdy třiadvacetiletý Camus podnikl cestu po střední Evropě. V srpnu strávil čtyři dny v Praze. Z pobytu vznikl deníkově laděný esej s názvem Smrt na duši: Camusův pražský pobyt proběhl ve znamení existenciální úzkosti a nejistoty v osobním životě (začínající autor se v té době dohodnul se svou ženou Simone na rozvodu). Neznalost češtiny pochopitelně ztěžovala orientaci v pražských reáliích.

V červenci a srpnu 1936 třiadvacetiletý Albert Camus podniká se svou ženou Simone a přítelem Yvesem Bourgeoisem několikatýdenní cestu po střední Evropě a Itálii, jež vytvoří kulisu nejen jeho esejistické literární prvotině Rub a líc, ale i za jeho života nevydanému románu Šťastná smrt.

Soubor esejů s názvem Rub a líc vyšel roku 1937. Smrt na duši, třetí esej této sbírky, rozehrává kontrast mezi zoufalstvím a opuštěním zakoušenými během čtyř srpnových dní strávených v Praze a přirozenou láskou k životu a světlu prožitou v severoitalské Vicenze.

Zmiňovanou pražskou úzkost nelze jistě připisovat jen nestravitelným pokrmům na kmínu, které musel za pár korun v pražských krčmách pojídat, ale také neznalosti češtiny i němčiny, a především jeho velmi čerstvému rozchodu se svou ženou – v Salcburku, těsně před přechodem českých hranic se oba dohodli na rozvodu, poté co se zcela náhodou provalilo, že Simone je závislá na drogách, které jí v Alžíru dodává jistý lékař, jehož je také milenkou...

Simone a Yves sjíždí na kanoi Vltavu a Camus, sám, odjíždí vlakem do Prahy...


Účinkuje: Jiří Hromada

Autor: Albert CamusPřeklad: Denis MolčanovPřipravil: Petr TurekRežie: Vlado Rusko