Albert Camus: Smrt na duši

19. září 2020

Text z léta roku 1936, kdy třiadvacetiletý Camus podnikl cestu po střední Evropě. V srpnu strávil čtyři dny v Praze. Z pobytu vznikl deníkově laděný esej s názvem Smrt na duši. V podání Jiřího Hromady poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.

Účinkuje: Jiří Hromada
Připravil: Petr Turek
Překlad: Denis Molčanov
Režie: Vlado Rusko
Natočeno: v roce 2013

V červenci a srpnu 1936 podniká Albert Camus se svou ženou Simone a přítelem Yvesem Bourgeoisem několikatýdenní cestu po střední Evropě a Itálii, jež vytvoří kulisu nejen jeho esejistické literární prvotině Rub a líc, ale i za jeho života nevydanému románu Šťastná smrt.

Soubor esejů s názvem Rub a líc vyšel roku 1937. Smrt na duši, třetí esej této sbírky, rozehrává kontrast mezi zoufalstvím a opuštěním, zakoušenými během čtyř srpnových dní strávených v Praze, a přirozenou láskou k životu a světlu prožitou v severoitalské Vicenze.

Zmiňovanou pražskou úzkost nelze jistě připisovat jen nestravitelným pokrmům na kmínu, které Camus musel za pár korun v pražských krčmách pojídat, ale také neznalosti češtiny i němčiny a především jeho velmi čerstvému rozchodu se svou ženou – v Salcburku, těsně před přechodem českých hranic, se oba dohodli na rozvodu (poté, co se zcela náhodou provalilo, že Simone je závislá na drogách, které jí v Alžíru dodává jistý lékař, jehož je také milenkou...).

Simone a Yves sjíždí na kanoi Vltavu a Camus, sám, odjíždí vlakem do Prahy...

autor: tur
Spustit audio