Albert Camus: Nedorozumění

02807414.jpeg

Patříte k náročným posluchačům? Pak právě pro vás vysílá Český rozhlas 3 – Vltava každé úterý Klub rozhlasové hry. V úterý 21. září ve 21.30 vás v tomto klubu pozveme k poslechu hry Alberta Camuse Nedorozumění.

Inspiraci k příběhu, ve kterém ožívají prastará témata osudovosti a zločinu a trestu, našel Camus při své návštěvě Čech a první verze hry dokonce nesla název Budějovice. V inscenaci Lídy Engelové uslyšíte v hlavních rolích Taťjanu Medveckou, Johannu Tesařovou, Vladislava Beneše, Zuzanu Stivínovou a Petra Haničince. Hra byla natočena v roce 1999.

Hra Alberta Camuse Nedorozumění patří u nás k méně hraným titulům proslulého francouzského spisovatele a dramatika, jehož dílo i filozofické názory se setkávaly v českém kulturním prostředí vždy s velikou odezvou. Ve hře Nedorozumění využil Camus námět ze starého morytátu a vystavěl na něm rodinnou tragédii, napsanou úsporným až strohým dramatickým stylem ve třech klasických jednotách.

Ve hře Nedorozumění najdeme již základní myšlenky, od nichž rozvíjel své uvažování o absurdní existenci člověka. Je to hra o pocitu ze světa, v němž bůh mlčí a na jeho uprázdněné místo nenastoupil jiný princip, schopný dát člověku pevný bod v jeho životě. Je to hra o lidech, kteří proti pocitu prázdna a neexistenci pevného mravního řádu v okolním světě i v sobě jsou schopni revoltovat pouze zločinem.