Aktuální tipy, jak si rozšířit kulturní obzory, i když je koronavirus za dveřmi: Online přednáška z CAMPu nebo slavnostní ceremoniál a vyhlášení cen festivalu Jeden svět

Novinářka Karolína Vránková vede online přednášku Jak psát o architektuře

Online přednáška z CAMPu Jak psát o architektuře s Karolínou Vránkovou, filmy, o kterých se mluví, anebo umělecká díla, přednášky on-line a samozřejmě také pořady stanice Českého rozhlasu Vltava – to jsou naše tipy na kulturu z obýváku v době, kdy koronavirová nákaza klepe na dveře.

Kulturní tipy na čtvrtek 2. dubna:

Filmy česky a zadarmo: Doma seď a zachraň svět

Smrtelné historky

České filmy můžete sledovat také na YouTube kanálu nazvaném „Filmy česky a zadarmo“, kde se pod heslem „Doma seď a zachraň svět“ každý den v 17 hodin objeví jeden známý filmový hit posledních let. Film pak zůstane dostupný dalších třicet dní. Už teď tam najdete Pelíšky, Samotáře, Lichožrouty, Horem pádem, Fair Play, Štěstí a Díru u Hanušovic.

Dnes v 17 hodin přibyde animovaný povídkový film Jana Bubeníčka Smrtelné historky (2016).

SOČR: Jen a pouze pro vás

Také členové Symfonického orchestru Českého rozhlasu přispívají k udržení nezbytné hladiny kulturních požitků v době koronavirové a pobízejí vás k prožití příjemných chvil při poslechu vybraných skladeb ze svých nedávných koncertů. 

Od pondělí 30. března spouští SOČR pravidelné vysílání na své sociální síti FB. Vždy v pondělí a pátek si od 20:00 hodin můžete vychutnat exkluzivní výběr hudebních děl v podobě video záznamů z koncertů rozhlasových symfoniků. 

Rock Café online: Kultura do domu

I klub Rock Café musel zavřít. Rozhodl se však zpříjemnit hudebním fanouškům pobyt v karanténě, a připravil sérii online streamů přímo z Rock Café. Pomocí televizních a počítačových obrazovek tak doručí až do obýváku vaše oblíbené interprety, ať už z klubové scény nebo z velkých festivalových pódií. Organizátoři tak chtějí podpořit kulturu jako celek – od interpretů až po dělníky kultury jako jsou zvukaři nebo osvětlovači.

I Love You Honey Bunny

Tento týden se můžete těšit na koncert energické indie-pop-rockové kapely z Prahy s návem I Love You Honey Bunny nebo psychobilly partičku The Rocket Dogz.

Nechoď ven: Hudební linka online koncertů

On-line přenosy koncertů z jazzového clubu U Staré paní připravuje dočasné neformální sdružení s příznačným názvem Nechoď ven, za kterým jsou specialisté na streaming ze společnosti Pozitiv a Bathroom Production Lukáše Prchala a Davida Hyska. Tento týden se můžete těšit na koncert punkové avantgardní kapely Už jsme doma, kabaretní vystoupení uskupení Dubnička & Lahoda Revival nebo koncert multiinstrumentalistky Báry Zmekové.

Koncerty začínají vždy ve 20.00 hodin a je možné na ně „zajít“ na web www.nechodven.cz. Všechny koncerty bude možné zhlédnout i z archivu.

Galerie Rudolfinum ONLINE: pohled do uzavřených výstav

Galerie Rudolfinum umožní veřejnosti nahlédnout online do dvou současných výstav, které jsou nyní bohužel uzavřeny. Jde o výstavu belgického umělce Michaëla Borremanse The Duck a videoprojekci dalšího Belgičana Davida Claerbouta Olympia.

„Rádi bychom našim návštěvníkům přinesli radost z umění, které i přes současnou náročnou situaci žije dál. Zveme proto všechny, aby sledovali Facebook, Instagram a webovou stránku Galerie Rudolfinum. Pod heslem ONLINE jsme připravili sérii příspěvků s fotografiemi děl z výstavy Michaëla Borremanse The Duck, video rozhovory s umělcem a další informace. K videoprojekci Olympia uveřejňujeme například streaming přednášky Davida Claerbouta The Laziness of Action. V projektu ONLINE budeme také nabízet video rozhovory s umělci z uplynulých výstav nebo soutěže o katalogy a plakáty,“ uvádí ředitel Galerie Rudolfinum Petr Nedoma.

Gelrie Rudolfinum myslí i na naše nejmenší. Návštěvníci vzdělávacího a relaxačního centra Galerie Rudolfinum Artpark naleznou na facebookové stránce pod heslem KLIK tipy, jak s dětmi kreativně trávit čas. 

Dafilms.cz: (Nejen) dokumenty

Nestihli jste nejlepší české filmy za rok 2019 v kině? Nevadí. Portál DAFilms přináší ke shlédnutí online exkluzivní přehlídku filmů nominovaných na 27. Českého lva, které jinde neuvidíte.

Portál DAFilms dále nabízí i dokumenty od Martina Marečka, Theodory Remundové, Víta Janečka, Karla Vachka a mnoha dalších tuzemských i zahraničních autorů. 

Moje kino LIVE: Spolu doma v kině

„Chceme přinést našim fanouškům sdílený divácký zážitek podobný co nejvíc tomu, co nás baví a odehrává se běžně v kině. Čekají je úvody, reakce diváků, společnost přátel, a je to i způsob, jak mohou napřímo vyjádřit podporu danému kinu,“ říká Vojtěch Marek koordinátor projektu a dramaturg kina Světozor. 

Z filmu portrét Dívky v plamenech, režie Céline Sciamma

Spřátelená kina Aero, Bio OKO, Světozor z Prahy, Bio Central z Hradce Králové a Univerzitní kino Scala z Brna promítají dál, a to formou online streamu Moje kino LIVE. Diváci si koupí e-vstupenku do svého oblíbeného kina a spolu s dalšími zhlédnou snímek, který kino nabízí v programu. Na film si musí vyhradit daný čas, sledují ho díky tomu pozorněji a bez pauz, stejně jako v kině.

Projekce začíná denně ve 20:30. Dnes, ve čtvrtek 2. dubna je na programu francouzské romantické drama Portrét dívky v plamenech (2019).

Aerofilms.cz: To, co teď nemůžete vidět v kině

Ještě jste neviděli oscarový hit Parazit a vaše oblíbené kino je kvůli koronaviru zavřené. Co s tím? Řešení nabízí web aerovod.cz, což je on-line videopůjčovna distribuční sítě Aerofilms. Za poplatek můžete na počítači zkouknout (anebo si rovnou stáhnout) nejen tragikomický korejský hit režiséra Džun-ho Pona, ale třeba i povedenou senior road movie Staříci s Jiřím Schmitzerem a Ladislav Mrkvičkou, islandské drama Daleko od Reykjavíku, (starý dobrý) skautský poetický snímek Wese Andersona Až vyjde měsíc a spoustu dalších filmů. 

Česká filmová klasika na internetu

Něžný barbar, Hrdinný kapitán Korkorán, Pozor, vizita!, Kalamita a desítky dalších kusů napříč dvacátým století dal v rámci projektu Česká filmová klasika na internet k dispozici Národní filmový archiv.

Náš tip: Krajina s nábytkem, tragikomický snímek Karla Smyczka s vynikající kamerou Jiřího Macáka a mladým Vladimírem Javorským v hlavní roli. 

Ještě tip na hudbu ve filmu. Na sociálních sítích lidé sdílejí porůznu sestavené playlisty, které přátelům nabízejí ke zkrácení času v domácí karanténě. Autorem jednoho takového seznamu je i vltavský kolega Pavel Klusák, jenž pod název Karanténa Anténa seřadil oblíbené snímky s hudební tematikou. Nick Cave, Laurie Anderson, Chet Baker anebo Iggy Pop s Tomem Waitsem na vás čekají na YouTube.

MALL.TV: Kultura žije

Internetová televize Mall.tv připravuje rozšířenou nabídku živých vysílání a záznamů pod heslem #kulturažije. Od 18. března se tak můžete těšit například na Divadlo Na Zábradlí, záznam představení Jaroslav Rudiš: Národní třída v podání divadla Feste, jedinou operu Dejvického divadla Kouzelná flétna v režii Miroslava Krobota, pravidelný sobotní koncert ze zkušebny Mňágy a Žďorp s hosty a mnoho dalšího.

Projděte se galerií z obýváku

Koronavirus donutil zavřít i newyorské Guggenheimovo muzeum. Interiéry nadčasové budovy od Franka Lloyda Wrigtha si však můžete prohlédnout díky virtuálnímu projektu platformy Google Arts & Culture jen s pomocí dobré počítačové myši nebo touchpadu.

Za mumiemi pak vyražte přes poutavou grafiku do londýnského British Museum, a kdo chce být v Itálii alespoň duchem, ten ať klikne na procházku artefakty renesanční perly, florentské galerie Uffizi. Bez front si tu může prohlédnout třeba i malby Sandra Botticelliho. V Česku nepříliš známým brazilským uměním se zase proklikáte na webu Museu de Arte de São Paulo Assis Chateaubriand.

Online komentované prohlídky svých výstav chystá také Národní galerie Praha. Na svém webu a Youtube kanále také galerie zveřejnila sérii videí o průběhu restaurování vybraných děl ze sbírkové expozice "Staří mistři" a "1796–1918: Umění dlouhého století" s odbornými komentáři restaurátorů Národní galerie.

Na precizně připravenou výstavu Václav Hollar a umění kresby, která v paláci Kinských skončila v únoru, můžete na webu Národní galerie navázat prohlídkou hollarovských on-line sbírek. A kdo v pražském Doxu nestihl fenomenální výstavu Petra Síse nebo multimediálního umělce Jiřího Davida, může se virtuálně projít expozicí se samotnými umělci prostřednictvím YouTube DOX Prague.

Můžete nahlédnout na webové stránky Muzea hlavního města Prahy, kde jsou připraveny ke zhlédnutí virtuální a webové výstavy. Nově je to prezentace 3D modelu sbírkového předmětu Madona ze Staroměstské radnice, webová výstava z cyklu Předmět sezóny Holby a holbičky – sklo Inwald nebo virtuální prohlídka výstavy Od nitě ke košili – Textil a móda středověkých Pražanů.

Izolovaná spojení: alternativa kulturního mainstreamu

Sledujte každý čtvrtek sérii koncertů, přednášek či performancí s umělci, kteří často tvoří alternativu ke kulturnímu mainstreamu. Program kurátoruje a na svých stránkách živě přenáší spolek a kolektiv Bludný kámen, který od poloviny 90. let organizuje kulturní dění především v Ostravě a Opavě. Izolovaná spojení vznikla na podporu umělců na volné noze, jejichž živobytí je ohrožené současnou nouzovou situací. 

V dnešním livestremu od 18:00 vystoupí Imrich Veber se svým spekulativním dialogickým prostorem Paradigm Shift, na něj naváže Instrumentální noisová kapela REK – Cíkal (Depakine chrono) + Sokol (Nuly, India) a večer uzavře poeticko-kapelní projekt umělkyně Magdaleny Jadwigy Härtelové a elektronického hudebníka Johna Brobacka s názvem Lightbush.

CAMP je on-line!

Nouzový stav změnil českou kulturu. Čas, který teď musí lidé strávit zavřeni ve svých domovech, ale mohou efektivně využít. Centrum architektury a městského plánování (CAMP) jim nabízí možnost sáhnout po vzdělávání a novinkách ze světa současné české i zahraniční architektury. Na duben připravilo přímý přenos přednášky Jak psát o architektuře, virtuální setkání s dánskými architekty EFFEKT nebo závěrečnou přednášku kurátora Adama Štěcha o modernismu v Uruguayi a Argentině i domácí program pro děti. Veškeré přímé přenosy, ale i autorské texty a poklady z archivu Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy jsou dostupné na www.campuj.online.

Dnes CAMP nabízí online přednášku na téma úvod do psaní o architektuře s novinářkou Karolínou Vránkovou z Respektu, která je ochutnávkou k podzimnímu dvouměsíčnímu kurzu. Přednáška bude plná praktických rad a Karolína Vránková jí zakončí zadáním, na základě kterého může každý napsat článek. Ty nejlepší texty Karolína okomentuje, autor získá zpětnou vazbu a CAMP ho zveřejní na svém blogu.

Ale ještě před tím dejte šanci Vltavě a poslechne si Vizitku s vedoucím CAMPu Štěpánem Bärtlem. 

Divadlo

Nejvíce informací o aktuálním programu divadel lze získat ze sociálních sítí a z facebookových profilů jednotlivých souborů. 

Divadlo na Vinohradech zahajuje od pondělí 23. března projekt „HRAJEME I V KARANTÉNĚ“. Vždy ve 20.00 hodin ve „streamované premiéře“ (a následující den ve 14.00 hodin ve „streamované repríze“) můžete prostřednictvím odkazu na webových a facebookových stránkách divadla ze svých domácností navštívit prostřednictvím záznamu některou z inscenací. Vysílá se v reálném čase.

Alternativní divadelní prostor NoD přináší od 23. března pravidelný livestream ze svého studia. Pod názvem NoDFLIX – Divadlo NoD u vás na gauči tak můžete sledovat projekty, které byste v NoDu jinak mohli vidět naživo, i ty, které vznikly přímo pro potřeby virové pandemie. Na programu mají své hry například divadelní soubory 11:55, Janek Lesák & kol. nebo 20 000 židů pod mořem.

Klicperovo divadlo v Hradci Králové pro své diváky připravilo pořad Podkroví live. Každý večer ve 20:30 streamuje na svém facebookovém profilu dvacetiminutové setkání s některým hercem nebo herečkou souboru.

Od 17. března Palmovka předčítá. Herci z pražského divadla Pod Palmovkou předčítají. Tvůrci pravidelně střídají dopoledne pro děti a odpoledne pro dospělé. 

Drak na doma: divadlo pro děti

O bílé lani  - inscenace královéhradeckého Divadla DRAK

V pátek 20. března spustí Divadlo Drak projekt Drak na doma, jehož cílem je zpříjemnit rodinám s dětmi volný čas, který musí místo návštěvy divadla nyní trávit doma. Projekt odstartuje záznamem Noci divadel z roku 2018, který divákům poodhalí zákulisí divadla, jak vzniká divadelní inscenace i jednotlivé divadelní profese. Dále se diváci mohou těšit například na představení O bílé lani, Medová královna či Poslední trik Georgese Méliése.

„Odkazy na on-line záznamy inscenací budou zveřejněny na našich webových stránkách a facebooku vždy s časovým omezením na 24 hodin,“ upřesňuje produkční Divadla Drak Barbora Kalinová.

Online program pro děti má také kladenské Divadlo Lampion. Pod heslem Lampion v pokojíčku – Když nemůžeš do divadla, musí divadlo za tebou! vysílá kreativní pořady jako je výtvarná dílna nebo dramatická výzva, uspávánky a další.

Olomoucké divadlo Tramtarie představuje divadelní televizi Tramta TV. „Spouštíme nový on-line projekt olomouckého Divadla Tramtarie, který přináší divadelní svět až k vám domů. Těšit se můžete na seriály pro děti i dospělé a hlavně na herce Divadla Tramtarie v nových situacích a rolích. Pak už si jen zapnete svoji divadelní televizi a zažijte divadlo úplně jinak,“ přibližuje nové fungování Divadla Tramtarie Vladislav Kracík, umělecký šéf divadla.

Světové divadlo online!

I světové divadelní scény uveřejňují záznamy svých inscenací online. Některé dokonce i s anglickými titulky. Udělejte si výlet třeba do pařížského divadla Odéon, kde můžete shlédnout klasickou komedii Škola žen od Molièra v režii Stéphana Braunschweiga. Nebo vyražte do lublaňského divadla Mladinsko Gledališče, které každé pondělí zveřejňuje nový záznam inscenace. V současné době je ke shlédnutí inscenace Muž, který sledoval svět od režiséra Žigy Divjaka. Přidá se také divadlo Stanislavsky Electrotheater v Moskvě, které 1. dubna uvede online režisérský debut Klima Kozinského s názvem Idiology. Jedná se o adaptaci Dostojevského Idiota, kterou bude možné přehrát v ruštině s anglickými titulky.

Progresivní belgický novocirkusový soubor Ea Eo zveřejnil na svém YouTube kanálu záznam inscenace All the Fun. S tímto titulem v roce 2016 hostoval v Praze na fetsivalu Cirkopolis a jeden z představitelů souboru - Erique Longequel, se do Prahy vrátil na festival i v letošním roce. Záznam inscenace All the Fun najdete právě na profilu Eriqua Longequela.

Světově proslulý novocirkusový soubor Gandini Juggling zveřejnil záznam jedné ze svých nejslavnějších inscenací Smashed. Jedná se o poctu tanečnic a choreografce Pině Bausch. Záznam byl natočen na 40. ročníku London International Mime Festival v Peacock Theatre a je velmi speciální – jedná se totiž o rozšířenou verzi s téměř všemi žongléry, kteří v inscenaci kdy účinkovali.

Literatura

Městská knihovna v Praze nabízí více než 1700 titulů v elektronické podobě: českou i světovou klasiku – prózu, dramata i poezii. E-knihy jsou dostupné zdarma a ve třech různých formátech vhodných k prohlížení na monitorech, čtení na mobilech i ve čtečkách.

A komu chybí setkávání s autory, může navštívit webové stránky festivalu Měsíc autorského čtení, kde najde videozáznamy autorských čtení předchozích ročníků, mezi nimi i autorská čtení Petra Borkovce, Kateřiny Tučkové, Jana Němce, Petra Krále a mnoha dalších.

Ústav pro českou literaturu Akademie věd České republiky zpřístupňuje na webu nejen „povinnou četbu“. Takzvaná Edice E obsahuje především starší kolektivní publikace jako jsou sborníky nebo soubory děl jako Spisy Vladislava Vančury, Soubor díla F. X. Šaldy, Spisy K. H. Máchy, Spisy Boženy Němcové, Spisy Jana Nerudy, Spisy S. K. Neumanna či Spisy Jiřího Wolkera.

Čeští spisovatelé v izolaci na Vltavě

Zavřená literární centra, zrušené besedy i veřejná čtení… I čeští spisovatelé teď tráví dny mezi čtyřmi zdmi svých domovů. Právě oni ke své práci nepotřebují křídu, razítko ani zástěru. Jenže potřebují inspiraci, potřebují sledovat svět kolem sebe, aby na něj mohli reagovat. Jak ho vidí právě teď, v tomto výjimečném období? Oslovili jsme řadu z nich, aby si poradili s tématem V izolaci. Tak, jak to umějí jen oni, tedy slovy.

Na youtubovém kanálu Vltavy najdete záznamy čtení izolovaných povídek Jana Němce, Pavly Horákové nebo třeba Miloše Urbana.

FUD STREAM - Extrémní přednášky pro extrémní dobu

Fakulta umění a designu Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem uvádí od 16. března mimořádný online program do nepohody. Každý všední den krom pátku od 15:00 budou streamovány aktuální přednášky pedagogů fakulty, ale i moderované diskuse s externími hosty – umělci, designéry, teoretiky umění a designu, kurátory, filosofy a novináři. Cyklus otevřela svou přednáškou o participativních přístupech ve své tvorbě Kateřina Šedá.

Spustit audio

Odebírat podcast

autoři: Veronika Štefanová, Hana Slívová, Jitka Kostelníková, Monika Suchanková

Související