Afrika vypráví. Porotkyní 9. Her Frankofonie v Kinshase
Na přelomu července a srpna 2023 se konžská Kinshasa stala dějištěm 9. Her Frankofonie. Do poroty soutěže ve vyprávění byla jako první Češka nominována Lucie Němečková. Ta přiblíží nejen tuto jedinečnou mezinárodní zkušenost, ale také představí Kinshasu jako kulturní perpetuum mobile. Neskutečný příběh Konga připomene prostřednictvím úryvků ze hry Mohameda Kacimi Congo Jazz Band a energizující konžské rumby. Premiéru poslouchejte online po dobu čtyř týdnů po odvysílání.
Myšlenku rozmanitosti, rovnosti, solidarity a také souladu sportovních a uměleckých dovedností, rozvíjí Mezinárodní organizace frankofonie již pětatřicet let. A to prostřednictvím Her Frankofonie, které jsou prestižním mezinárodním setkáním mladých sportovců a umělců od 18 do 35 let. Konají se jednou za čtyři roky a v mnohém připomínají olympijské hry.
Večer na téma Afrika vypráví nás vtáhne do atmosféry a průběhu 9. Her frankofonie v konžské Kinshase v létě 2023. Přivede nás na Stadion mučedníků během velkolepého zahájení i do Centra Valonsko Brusel, kde budeme svědky soutěže ve vyprávění. Vydáme se také do čtvrti Kintambo na prohlídku nezávislého divadelního prostoru Tarmac des auteurs. A potkáme se s řadou významným frankofonních osobností.
Příběh Her frankofonie a především jejich vypravěčské soutěže provází šokující, tragický i komický příběh samotného Konga. Tak, jak ho výstižně zachytil v divadelní hře Congo Jazz Band Mohamed Kacimi. I tak, jak se odráží ve strhujících rytmech konžské rumby, která je součástí kulturního bohatství UNESCO.
Nejposlouchanější
-
Radka Denemarková: Cukrář a Venuše. Tragická romance karlovarského cukráře a krásné varietní divy
-
Anna Bolavá: Do tmy. Příběh osamělé ženy, jejíž vášeň pro sběr bylin se mění v chorobnou posedlost
-
Viktorín Šulc: Etuda z odvrácené strany. Alois Švehlík a Vladimír Dlouhý na stopě brutálnímu vrahovi
-
David Drábek: Ptakopysk. Příběh bratrů Pospíšilových, šampionů v kolové
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.