Adalbert Stifter: Horský křišťál. Vánoční příběh

27. prosinec 2020

Nadčasové vánoční vyprávění o odvaze, odcizení a nalezení cesty k druhým. Povídku česko-rakouského autora Adalberta Stiftera v podání Jaroslava Kepky poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.

Účinkuje: Jaroslav Kepka
Připravila: Dagmar Hubená
Překlad: Anna Siebenscheinová
Režie: Vladimír Tomeš
Natočeno: v roce 1990

Ráno Štědrého dne vyrazí Konrád spolu se svou malou sestřičkou Zuzankou navštívit prarodiče do sousedního Millsdorfu. Cesta vede přes hory, a tak po společném obědě u babičky je nutné brzo vyrazit zpět domů. Než ale děti stihnou z hor sejít, zastihne je sněhová bouře, která je sevře ztracené a opuštěné uprostřed ledu a tmy. A zatímco jiné děti se radují u vánočního stromečku, naši malí hrdinové se ze všech sil snaží neusnout a zabránit tak umrznutí v ledové jeskyni, která se stane ten večer jejich útočištěm. Jenže novým ránem se situace nelepší. Slunce barví čerstvě napadnutý sníh, ve kterém nejde rozeznat ani náznak cesty zpět.

Příběh plyne zvolna, v úctě k přírodě a její podrobný popis nám přibližuje situaci ztracených dětí. Adalbert Stifter tak citlivým popisem vytváří nadčasové vánoční vyprávění o odvaze, odcizení a nalezení cesty k druhým.

autoři: Dagmar Hubená , Růžena Štanclová , Tvůrčí skupina Drama a literatura
Spustit audio