Achim von Arnim: Kde se kovají sňatky (6/7)

Sedmidílnou četbou na pokračování z novely s názvem Kde se kovají sňatky s podtitulem Z memoárů jednoho přírodozpytce z pera německého romantického básníka a prozaika Achima von Arnim si připomeneme osobité dílo autora, jenž ústy jednoho svého hrdiny mluví i tak trochu o sobě, když píše: "Stěží svým zrakem rozeznám skutečnost od toho, co vidím ve své fantazii..." Vydáme se do Skotska první poloviny 19. století. Rozmarně humorný příběh v překladu třebíčského básníka Ladislava Nováka je prodchnut absurdními situacemi. Četbu na pokračování připravil Miroslav Stuchl. V režii Aleše Vrzáka účinkuje Jiří Schwarz.

Sedmidílnou četbou na pokračování z novely s názvem Kde se kovají sňatky s podtitulem Z memoárů jednoho přírodozpytce z pera německého romantického básníka a prozaika Achima von Arnim si připomeneme osobité dílo autora, jenž ústy jednoho svého hrdiny mluví i tak trochu o sobě, když píše: "Stěží svým zrakem rozeznám skutečnost od toho, co vidím ve své fantazii..."

Německý spisovatel Ludwig Achim von Arnim (26.1.1781 Berlín - 21.1.1831 Wiepersdorf) byl vedle Clemense Brentana hlavním představitelem tzv. heidelberské romantiky. Pocházel z pruského šlechtického rodu, studoval přírodní vědy, cestoval po Evropě. Přátelil se s bratry Grimmy, s W. Tieckem ad. Je autorem fantaskních, dějově bohatých próz: Bohatství, vina a pokání hraběnky Dolores (1810), Strážcové koruny, Šílený invalida na pevnůstce Ratonneau. Achim von Arnim je znám především jako spoluautor (spolu s C. Brentanem) souboru německých lidových písní Chlapcův čarovný roh (1806-1808, č. výbor 1980).

Je to poněkud nespravedlivé, ale pochopitelné: tímto souborem odpověděli autoři obecně srozumitelným činem na tehdejší pocity nejširších vrstev obyvatel. Tvůrčí činy, které měly pro rozvoj literatury význam možná ještě větší a které byly plodem Arnimovy vlastní imaginace, tehdejší i pozdější konvence už tolik nechápala. Básníkova prudce tryskající fantazie, překračující často i hranice tzv. "pozemské" (či přízemní?) logiky, vzdorující zaběhaným pravidlům a poslušná jen zákonů básnivosti, zabloudila často příliš daleko od tehdejších obvyklých požadavků. Vynalézavé pero tohoto nepokojného básníka ovšem dokázalo stvořit svět, v němž je dost místa pro něžnou lásku i pro napínavá dobrodružství, pro strašidelné historky i pro bujarou lidovou zábavu.

V příběhu s názvem Kde se kovají sňatky a s podtitulem Z memoárů jednoho přírodozpytce se spolu s vypravěčem vydáme do Skotska první poloviny 19. století. Rozmarně humorný příběh v překladu třebíčského básníka Ladislava Nováka je prodchnut absurdními situacemi - Arnimova próza je dodnes velmi čtivá a neprávem poněkud opomíjená.

Sedmidílnou četbu na pokračování z překladu Ladislava Nováka připravil Miroslav Stuchl. V režii Aleše Vrzáka účinkuje Jiří Schwarz.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Děsivá freska válečné krajiny, u které se nepřestávám smát.

Petr Gojda, slovesný dramaturg, Centrum výroby Českého rozhlasu

Osudy dobrého vojáka Švejka

Osudy dobrého vojáka Švejka KOMPLET

Koupit

Pro jedny šťastný blb a ignorant, pro druhé vychytralý šašek. Pro nadporučíka Lukáše boží dobytek. Pro jedny ikona totálního odcizení a nihilismu, pro jiné bojovník proti válce, pro další anti světec a antihrdina. Čte Oldřich Kaiser