Achim, Bettina, Goethe a zámek Wiepersdorf. Příběh literární romantiky v braniborském sídle rodiny von Arnim

17. březen 2021

Zámek Wiepersdorf byl rodovým sídlem romantického básníka Achima von Arnim a jeho manželky Bettiny, rozené Brentano. Právě jim je zde věnováno muzeum. Na návštěvu nás pozvala spisovatelka Alena Wagnerová a Alena Zemančíková, které pořadem provázejí. Poslouchejte on-line po dobu jednoho měsíce po odvysílání.

Účinkují: Ivan Řezáč, Miroslav Táborský, Zdeňka Sajfertová, Dagmar Oravová, Nina Martínková
Připravily: Alena Wagnerová, Alena Zemančíková
Natočeno: v roce 2011

Zámek Wiepersdorf stojí v Braniborsku, v naprosté rovině jižně od Berlína. Od konce 18. století patří rodině von Arnim, do níž se roku 1781 narodil budoucí básník Achim von Arnim. Ten si vzal za ženu Bettinu Brentano, mladší sestru svého přítele a spoluautora sbírky lidových a starých písní Chlapcův kouzelný roh. Bettina byla v té době známá svými výstředními způsoby, známostí s Goethem a radikálními názory. Achim hospodařil na Wiepersdorfu až do své smrti a Bettina na zimu odjížděla s dětmi do Berlína.

Zámek Wiepersdorf, Spolkové země Braniborsko, Německo

21. ledna roku 1831 Ludwig Achim von Arnim zemřel, zanechal šest dětí, z nichž nejstarší Friedmund převzal hospodářství. Vedle kostela je malý hřbitov, kde leží Achim i Bettina, jejich děti a další členové rodu – až po posledního, který má jenom na zdi desku, protože byl po válce zavlečen Rudou armádou do Tuly a tam zemřel.

Zámek zůstal v majetku rodiny von Arnim až do roku 1945. Arnimovi byli antinacisté, na Wiepersdorfu našli útočistě „zvrhlí“ umělci i židovští učenci. Mezi nimi byl i komunista Iwan Katz, který díky nim přežil válku a po ní získal vlivnou pozici na berlínském magistrátu. Tak se stalo, že zámek se stal domem spisovatelů. Spolková země Braniborsko poskytuje každoroční stipendia umělcům z různých zemí a oborů, aby mohli v klidu a soustředění několik měsíců tvořit.

O Braniborsku, Prusku, romantickém hnutí, o objektivním i literárním obraze Achima a Bettiny von Arnim v pořadu Aleny Zemančíkové vypráví spisovatelka Alena Wagnerová, knihovnice Roswitha Karbaum, ředitelka Domu umělců Anne Frechen. Připomínáme i literární obraz Bettiny von Arnim v románu Nesmrtelnost Milana Kundery.

autoři: Alena Wagnerová , Alena Zemančíková
Spustit audio