Absence Heleny Lukas. Fotografka slaví životní jubileum novým intimním cyklem

12. únor 2020

Výstava nového intimního cyklu barevných fotografií česko-americko-italské fotografky Heleny Lukas vznikal na Floridě, v New Yorku, Los Angeles, Pearl Harboru, Římě, Benátkách, ale také v Čechách – Boskovicích a Petrkově.

Helena Lukas, fotografka, učitelka a matka čtyř dětí letos oslavila sedmdesátiny. V pražské Artinbox Gallery představuje svůj prozatím poslední cyklus intimních fotografií nazvaný Absence, který vznikal v jejich třech domovech – Itálii, Spojených státech a České republice. “Fotografováním zachycuji všechna tato místa, i jiná, když se mi podaří cestovat, a myslím, že mi to dokazuje, po čem jsem vždycky toužila, a potřebuji to dokumentovat. Mojí touhou bylo cestovat, což se mi daří až moc dobře,” říká Helena Lukas v rozhovoru s Karlem Oujezdským. 

Autorka ve svých fotografiích tíhne spíše k zátiším nebo tématům bez lidí. Na rozdíl od tvorby svého otce, legendárního fotografa Jana Lukase, postavy zobrazuje pouze ve stínech nebo náznacích. Od svého otce se odlišuje také tím, že se ve své tvorbě nebrání inscenování fotografií. Od roku 1998, kdy Helena Lukas přešla k digitální fotografii, využívá ve svých dílech také barvu.

Helena Lukas Absence 
(31. 1. - 5. 3. 2020) 

Výstava u příležitosti kulatého výročí narození kmenové autorky galerie, dcery slavného fotografa Jana Lukase.

Výstava představí jeden z posledních fotografických cyklů Heleny Lukas (*28. 1. 1950), jehož mottem by mohlo být legendární: Pantha Rei  - Vše plyne… Vše je v pohybu, vše se mění, co bylo, není. Změna je setrvalý stav. Autorka s nadhledem, humorem i s nostalgií rozjímá nad tím, kdo jsme byli, a kde jsme teď, co nenávratně zmizelo, kdo tu byl a schází, kam se posouvá svět a kam se ztratilo to, na co jsme byli zvyklí. 

kurátorka Nadia Rovderová
technická spolupráce: Antonín Vrňák, Libor Štěrba, Dana Michlová

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.