A znovu láska...

24. březen 2003

Milovníky Jana Skácela básníka, ale i člověka jistě potěší a mile pohladí po duši pořad A znovu láska, který v režii Hany Kofránkové uvedlo VIKADLO (Vinohradské kavárenské divadlo).

Poetický večer je složen ze tří částí, které jsou přiřčeny třem účinkujícím. Za samotného básníka hovoří Josef Somr, který čte velmi vtipné článečky, postřehy, či tzv. recenze Jana Skácela, které sepsal k různým příležitostem milým i nemilým (např. Stříhání Jaroslava Seiferta). Ze všech je však cítit silný pozorovací talent básníka, který vidí svět očima metafory, básnivého nadhledu a humoru. Vrcholem pak je rozhovor s Janem Skácelem, ve kterém se nám představuje vtipnými odpověďmi, které místy vzdáleně, místy velice připomínají drobounké básně života.

Josef Somr

Vzhledem k tomu, že Skácelova poezie je velmi zpěvná, což patrně nejlépe dokázal Hradišťan ve svém Slunovratu, nechybí ani v tomto pořadu zhudebněná poezie. Jiří Šlupka Svěrák opatřil některé básně melodiemi a sám je i v pořadu interpretuje. Jejich pojetí přechází od folklorních ohlasů na cimbálovou Moravu až po blues, tak jak to vyhovuje textu.

Za básníka však především nejvíce mluví básně samy bez obalu hudby, či recitace. Ostatně sám Skácel v jednom citovaném textu praví, že nemá rád, když jej někdo recituje a když už, ať se to proboha neučí nazpaměť. Ve vědomém protimluvu k tomu recituje Hana Kofránková mnohé Skácelovy verše, tak jak pomalu procházíme jeho životem a sbírkami a navíc zpravidla z paměti. Její přednes se místy dostává až na samu hranici patosu, ale přeci jen stále převažuje viditelné nadšení a upřímná láska k textu, která září z očí paní Kofránkové do publika.

A komu by snad nevyhovoval přednes či zpěv, určitě jej večer alespoň navnadí k tomu, že sedne ke sbírce Jana Skácela a po svém, tiše se do ní zasní.

autor: Jelena Malostranská
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Sestru se mi nikdy nepodařilo dočíst. Citlivého člověka jsem poslechla až do konce.

Iva Jonášová, ředitelka Vývoje a výroby

citlivy_clovek.jpg

Citlivý člověk

Koupit

Nový román českého básníka, prozaika, překladatele a publicisty, ve kterém se prolínají groteskní a tragické prvky a který vypráví příběh ze žhavé současnosti. Jáchym Topol získal za tento titul Státní cenu za literaturu.