9. 11.

15. listopad 2006
Mozaika

Jan Křesadlo: Rusticalia (Tartaros) Petr Král: Úniky a návraty (Akropolis) Jerry Lachman: Temná múza: vliv okultismu na literaturu v 18.-20. století (Volvox Globator) Květa Hyršlová: My, zvěstovatelé konce (Brána) Vladimír Novotný: Eseje o ruských spisovatelích (Cherm) Michael Špirit: Počátky potíží (Revolver Revue) Gejza Horváth: Trispras (G plus G)

Ačkoli je to už více než deset let, co zemřel spisovatel Jan Křesadlo, jeho knihy vycházejí dál. Nedávno se objevilo nové vydání Křesadlova slavného románu Obětina, teď vychází další próza. Jde o dosud neznámý román Ructicalia ,vydalo jej nové nakladatelství Tartaros, které - jak se zdá - se začalo na Jana Křesadla specializovat. Jak název napovídá, autor si vzal tentokrát na paškál rustikální literaturu, a to domácí provenience. Ovšem jeho próza není jen pouhou parodií na český vesnický román, ale jak už to u Křesadla bývá, autor zároveň zabíhá do fantastiky, sebeinterpretování i třeba do ironického glosování tuzemských literárních poměrů. S nadsázkou řečeno: Jan Křesadlo byl pro českou literaturu tím, čím je Michael Moore pro americkou politiku. A vzhledem k tomu, že křesadlovská pozůstalost zdaleka nebyla dovydána, můžeme se dočkat ještě mnohých překvapení.

Básník a esejista Petr Král letos oslavil pětašedesáté narozeniny. Při této příležitosti s ním vyšel knižní rozhovor nazvaný Úniky a návraty. Úniky a návraty jsou takovým celoživotním leitmotivem života i díla Petra Krále. V roce 1968 autor emigroval do Paříže a teprve nedávno se definitivně navrátil do Prahy. Podobně pohyblivou konstantou je pro něj surrealismus: ačkoli opustil Surrealistickou skupiny, přece se k surrealistickému východisku často vrací jako teoretik a občas i jako básník. Úniky a návraty se týkají i Králova oborového nomádství, kdy autor putuje z jednoho žánru k druhému, z jedné umělecké kategorie do další. Píše básně, prózu, eseje o filmu, literatuře či výtvarném umění, překládá, edičně připravuje antologie a výbory atd. - a to ještě pendluje mezi dvěma jazyky: češtinou a francouzštinou. Název Úniky a návraty je tedy více než přiléhavý. Rozhovor s Petrem Králem vedl literární publicista Radim Kopáč, knihu vydalo nakladatelství Akropolis.

V poslední době se na knihkupeckých pultech sešlo několik titulů z žánru literární historie. Asi nejhlouběji do literární historie zachází kniha Jerryho Lachmana Temná múza z produkce nakladatelství Volvox Globator. Kniha sleduje vliv okultismu na spisovatele 18. až 20. století. A že to nebyli jen nějací druhořadí pisálkové, o tom svědčí pouhý výčet analyzovaných tvůrců: mj. Goethe, Novalis, Balzac, Baudelaire, Rimbaud, Meyrink a další. Nakladatelství Brána připravilo svazek germanistky Květy Hyršlové nazvaný My, zvěstovatelé konce. Autorka se zabývá německou literaturou "končícího starého tisíciletí", pro niž byly typické pocity zmaru nad koncem jednoho světa a nemožností najít pozitivní východisko. Esejistické rozpravy o ruské literatuře přináší svazek literárního vědce Vladimíra Novotného. Ruská klasika, moderna i meziválečná avantgarda a konečně i próza poválečného období se staly tématem knihy Eseje o ruských spisovatelích, kterou vydalo nakladatelství Cherm. A konečně převážně českou literaturou se zabývá kritik Michael Špirit ve svém souboru úvah, recenzí a glos. Pod titulem Počátky potíží jej vydala Revolver revue.

Na závěr ještě knížka romského autora Gejzy Horvátha. Jmenuje se Trispras, což v romštině znamená pobídku "rychle, rychle". Jde o vzpomínková vyprávění plná humoru, lidové moudrosti i nostalgie po zaniklé romské pospolitosti. Autor vypravuje příběhy veselé i truchlivé, jak je zažil či zaslechl na své cestě doslova od dětství až po "dědství". Autor slovem oživuje své prarodiče, kamarády, kumpány, lásky i rázovité postavičky z romské osady na Slovensku, kde prožil první roky života a která se mu nesmazatelně vryla do paměti. Autor vypravuje velmi živě a svižně, doslova "trispras", takže jeho ohlédnutí za uplynulým životem se vešlo do sympaticky útlého svazku, který vydalo nakladatelství G plus G.

Spustit audio
autor: Jan Nejedlý