6. května 2013

6. květen 2013
02881708.jpeg

Bran: Le carnet noir

Skupina Bran, což v překladu z bretonštiny znamená havran a ve výkladu Bran havran, který je nositelem jen dobrých zpráv, vznikla v roce 1999 a během svého trvání doznala mnoha personálních změn, ale takových, které kapelu posílily a posunuly o kousek dál. V současné době hraje v ryze českém obsazení:

Robert Fischmann – zpěv, příčná flétna, whistle,Vojtěch Jindra – akustická kytara, perkuse,Tomáš Görtler – akordeon, zpěv,Michal Wróblewski – sopránsaxofon, altsaxofon a klarinet,Petr Tichý – kontrabas,Jan Chalupa – bicí perkuse.

Vesměs erudovaní hudebníci, kteří ve svém repertoáru mají původní tvorbu a osobité adaptace tradičních písní a tanců z keltských zemí – z Bretaně, Irska a Skotska. Bran si zvlášť potrpí na písně s příběhem. Má ho i píseň „Lundi Nandi“. Vypráví o sličné služebné, která měla spoustu nápadníků. Pak potkala muže svého srdce, mladého ševce, který šil hezké střevíčky, a tomu zcela podlehla.

Skupina Bran účinkuje na české i zahraniční klubové scéně, její hudba má dobré renomé i v Bretani a dalších zemích. Dosud vydala šest alb, to aktuální se jmenuje Le carnet noir, Černá kniha. Titulní skladba má také svůj příběh. Evokuje vzpomínku na „Černou knihu“, do níž esesáci zapisovali jména intelektuálů, které po invazi do Anglie chtěli popravit.

V pražské (A)Void Gallery na Rašínově nábřeží se od 16. do 18. května uskuteční festival Balfolk Bretaň. První večer bude patřit výuce tradičních bretaňských tanců a zahraje kapela Ossian z Bretaně, druhý večer budou koncertovat kapely Bran a Baf.nu a třetí večer se chystá výuka starých tanců. Výběr z obsahu CD:

Lundi nandi (trad., Vojtěch Jindra/trad.)Marzhlin Foll (trad., Vojtěch Jindra, Tomáš Görtler/trad.)Le carnet noir (David Pajot, Vojtěch Jindra)Le phare (David Pajot, Vojtěch Jindra/Tristan Carbiére)Tri nartolod (trad., Vojtěch Jindra/trad.)An dro (Vojtěch Jindra, Tomáš Görtler)

Spustit audio
autor: Ivana Radechovská