6. 4.

02021990.jpeg

Steve Kuhn Trio: Mostly Coltrane

Tenorsaxofonistu, sopránsaxofonistu a skladatele Johna Coltranea, jednu z nejdůležitějších osobností moderního jazzu, je nutno si stále připomínat. Činí to nejen mladí muzikanti, ale samozřejmě také pamětníci jeho života, který se uzavřel roku 1967, v šestačtyřicátém roce jeho života. O tucet let mladší klavírista, skladatel a kapelník Steve Kuhn měl to štěstí, že poslední čtvrtrok před svými dvaadvacátými narozeninami směl hrát v newyorské Jazz Gallery v kapele Johna Coltranea. Dodnes k tomu Kuhn podotýká: „Navždy budu s láskou uchovávat v paměti těch osm týdnů.“, a doplňuje, že z této zkušenosti těží po celý svůj život. Steve Kuhn vzdal poctu svému učiteli albem s jednoznačným názvem MOSTLY COLTRANE v přesvědčení, že hraní Coltraneovy hudby není nikdy dost. Proto ke svému triu, které tvoří v současnosti s kontrabasistou Davidem Finckem a bubeníkem Joey Baronem, přizval tenorsaxofonistu, jehož duše je s hudbou Coltranea rovněž sžitá. A jistě znalce nepřekvapí, že se jím stal Joe Lovano, jehož osobitá hra se vyznačuje respektem k zásadním tenorsaxofonistům vývoje, a dominantně sám na Clotranea navazuje. Dnešní ukázky otevře shodně s albem Coltraneova balada z první půlky šedesátých let s názvem Welcome.

# 1 Welcome (J. Coltrane)

Pianista Steve Kuhn se narodil v Brooklynu v roce 1938. Už jako teenager si založil jazzovou kapelu, s níž vystupoval v bostonských jazzklubech. Od dvaceti let získával zkušenosti hraním s plejádou avantgardních jazzmanů své doby, počínaje Ornettem Colemanem, Donem Cherrym či Johnem Coltranem. Po dva roky měl skupinu s trumpetistou Kennym Dorhamem. Koncem šedesátých let žil v Evropě a hrával nejčastěji ve Skandinávii. Další ukázka z Kuhnovy pocty Coltraneově hudbě je skladba Song of Praise z půli šedesátých let.

# 2 Song of Praise (J. Coltrane)

Living Space (J. Coltrane)

Central Park West (J. Coltrane)

Like Sonny (J. Coltrane)

Configuration (J. Coltrane)

S hudbou Johna Coltranea v podání tria pianisty Stevea Kuhna a tenorsaxofonisty Joe Lovana se v Mozaice rozloučíme skladbou Spiritual, kterou Coltrane nahrál ve společném kvartetu se saxofonistou, flétnistou a klarinetistou Ericem Dolphym už v roce 1961.

Spiritual (J. Coltrane)