4. 6. 2010

Mozaika
4. červen 2010

Deníky se dnes věnují Národní galerii, respektive tomu, že ministr kultury Václav Riedelbauch nevybral nástupce Milan Knížáka v čele instituce, ale rozhodnutí ponechal na nové vládě. O tématu informují hned na titulní stránce Hospodářské noviny.

Knížak v čele Národní galerie na věčné časy? ptají se Lidové noviny. Předseda výběrové komise Michal Stehlík se netajil s roztrpčením nad výsledkem řízení a uvedl, že komise s ministrovým rozhodnutím nesouhlasí. Stehlík také zdůraznil, že Jiří Fajt, kterého komise vybrala, byl kandidát se silným mandátem. Lidové noviny si všímají, že na tiskové konferenci se mluvilo i o odvolání Knížáka. Riedelbauch řekl, že jde také o to, kdy by případný nový ředitel mohl nastoupit.

Hospodářské noviny v této souvislosti napsaly, že Knížák podle svých slov o svém odchodu neuvažuje dřív než na konci příštího roku. I kdyby ale Václav Riedelbauch včera jeho nástupce jmenoval, ke střídání by nemohlo dojít dříve než v lednu příštího roku.

Mladá fronta Dnes uvádí, že Národní galerie rozhodnutí ministra vítá, přímo Milan Knížák nevidí důvod, proč je dál komentovat. "Rozhodnutí přináší prostor pro pokračování v našich projektech, které jsou mimořádné rozsahem i významem," cituje deník slova Knížákovy mluvčí. Jeden z kandidátů na ředitele Marek Pokorný sice rozumí ministrovu rozhodnutí, ale neodpovídá evropským standardům to, že se o ministrově kroku nedozvěděl alespoň před tiskovou konferencí.

Soulský filharmonický orchestr vystoupí zítra ve Dvořákově síni pražského Rudolfina. Hospodářské noviny dodávají, že pod taktovkou Mjong-hun Čonga se českému publiku představí německá houslová virtuoska Viviane Hagnerová. Vedle děl francouzských skladatelů Maurice Ravela nebo Clauda Debussyho zazní v pražské premiéře koncert pro housle a orchestr korejské komponistky Unsok Čin. Pořadatelka Hospodářským novinám řekla, že koncert se koná u příležitosti oslav 20. výročí diplomatických styků mezi Českou republikou a Korejskou republikou.

Světoznámý americký režisér Robert Wilson chystá v pražském Národním divadle současně činohru i operu, zjistilo Právo. Vedle Janáčkovy Káti Kabanové, která bude mít premiéru koncem června, zkouší i Čapkovu Věc Makropulos. Její premiéra ve Stavovském divadle bude v lednu 2011. S prvním uvedením počítá činohra Národního divadla 18. listopadu. Postavu záhadné zpěvačky Emilie Marty alias Eliny Makropulos ztvární jako host Soňa Červená.

Lidové noviny mají svou kulturní rubriku dnes nazvanou Výtvarný pátek. List například zve na výstavu obrazů Jiřího Černického Kefírová dráha do pražské Galerie Wovart. Pláten je devět a podle Jiřího Machalického mají zvláštní tajemství: „Vidíme, co je na povrchu, ale netušíme, co se skrývá uvnitř. Jestli je to také bohatá a záměrně nepřehledná skrumáž nejrůznějších prvků jako na povrchu, nebo prázdnota,“ píše autor. Základním principem Černického tvorby je bránit se zaběhnutým klišé a trvale se osvobozovat od stereotypních přístupů, snažit se odhalovat nové vztahy, dospívat k poznání, ke kterému vede složitá a nesnadná cesta. Jenže důležité je neustrnout, upozorňují Lidové noviny.

Spustit audio
autor: Marián Vojtek