30.03.2010

Mozaika
30. březen 2010

O situaci v Národním divadle moravskoslezském v Ostravě podrobně referuje Mladá fronta Dnes. Ředitel Jiří Nekvasil přikročil k razantním změnám: chce zvednout uměleckou kvalitu, ale i propouštět. Nutí ho k tomu nižší rozpočet. Obava ze ztráty zaměstnání stupňuje napětí hlavně mezi členy operetního souboru. Všichni hráči operetního orchestru, operetní sólisté i sbor dostanou k 30. červnu výpověď. Část z nich bude moci v divadle zůstat. Propouštět Nekvasil hodlá i v opeře, odkud bude muset odejít osm nebo devět sólistů, a o pět členů se zúží také soubor baletu.

Lidové noviny informují o tom, že do kin Palace Cinemas je možné si nově zajít na operu. Síť multikin se připojila k mezinárodnímu projektu Opera in Cinema s přenosy oper, baletů i koncertů z významných evropských scén - živě i ze záznamu. Nový fenomén operních přenosů ve vysokém rozlišení a šestikanálovém zvuku do kin celého světa se lákavě rozšiřuje o plejádu evropských• scén, především italských včetně La Scaly a divadel ve Florencii a Boloni, ale i španělských. Helena Havlíková si všímá, že na dvou desítkách italských přenosů letošní sezony se také standardně podílí italská veřejnoprávní televize RAI, což lze vnímat i jako hozenou rukavici České televizi. Zatím nezbývá, než závidět Italům, konstatují Lidové noviny.

Od začátku března probíhá internetový předprodej vstupenek na koncerty třetího ročníku festivalu klasické hudby Dvořákova Praha. Jak doplňuje Mladá fronta Dnes, v Rudolfinu kde se uskuteční většina koncertů, bude prodej zahájen 1. července. Letos se uskuteční šestnáct koncertů, z toho osm orchestrálních. Vystoupí například sedmačtyřicetiletý ruský barytonista Dmitri Hvorostovsky. Přednese písně Čajkovského, Medtnera a Rachmaninova za klavírního doprovodu Ivariho Ilji. Program festivalu najdete v Mladé frontě Dnes.

Politici po kolektivní lobotomii, to je titulek z Lidových novin. Jana Machalická v nich hodnotí inscenaci hry slovenského dramatika Ivana Stodoly Čaj u pana senátora v Národním divadle. Dramaturgie podle redaktorky na první přečtení našla jasnou paralelu s dnešními poměry, ale ani to někdy opravdu nestačí. Hlavní roli melancholického ňoumy Baltazara Slívy ztvárnil František Němec, v dalších rolích se představují Eva Salzmannová, Alois Švehlík nebo Václav Postránecký. „Režisér Ladislav Smoček se starým Stodolou mnoho nepořídil, leda že ještě přitvrdil v předvádění politické garnítury jako stáda blbců. Gagy, které pro tuto příležitost vymyslel, jsou zbytečně přetažené,“ myslí si Lidové noviny.

Dnes v pražské výstavní síni Mánes začíná třetí ročník veletrhu Prague Photo. Hospodářské noviny upozorňují, že veletrh se rozrostl na festival a týdenní přehlídka bude mít vůbec poprvé nekomerční pokračování. Na dalších dvanácti místech metropole začnou v nejbližších dnech výstavy a jiné fotografické akce. Do programu Prague Photo Festivalu přispějí například Galerie Rudolfinum, Dox, Uměleckoprůmyslové muzeum, Galerie Langhans nebo Topičův salon. Šanci na nákup fotografií však nabízí pouze veletrh. Festival potrvá do 10. května.

O Hynku Martincovi píše Právo. Devětadvacetiletý výtvarník pracuje nejčastěji s pojmy čas a časoprostor a ve svých hyperrealistických malbách se snaží zachytit jejich mystérium. Před dvěma lety se zabydlel v Londýně a v současné době se zajímá o černobílé fotografie, které vznikaly v polovině 19. století. „Obrázky nevznikaly nahodile, fotografové zmáčkli spoušť až po precizní a promyšlené přípravě každého obrazu jako malíři," řekl Právu Martinec.

Spustit audio
autor: Marián Vojtek