Vydejte se s námi na 18 kilometrů dlouhou pouť ke klášteru v Hájku u Červeného Újezda

Krajinu zdobí kaple i nově vysázená lipová alej, z cesty mezi poli lze spatřit České středohoří

„V době kolektivizace byla cesta rozorána a neexistovala,“ popisuje při chůzi z Litovic do Hájku předsedkyně spolku Poutní Hájek Kateřina Pařízková. Cesta vede mezi poli, odkud je k vidění i České středohoří. „Po revoluci se ale okolní obce rozhodly, že cestu obnoví. Spolek Hostivít tady pak vysadil nádhernou jednostrannou lipovou alej. Takže nejen kaple zdobí krajinu, ale i alej.“ Dohromady má teď alej, kterou dosazovalo město Hostivice, 4 kilometry.

Barevnost kaplí se sice liší, všechny jsou ale osm metrů vysoké a čtyři metry široké. Opravovat se musí každých dvacet let, protože stojí v krajině vystaveny větru a dešti. Často tak působí neopraveně.

Poslední kaple stojí na území Červeného Újezda, na dohled od kláštera. Tady se procesí shromáždilo, ustrojilo a vyslalo taky někoho, aby příchod procesí ohlásil. Zbýval poslední kus cesty, dlouhý asi 600 metrů. Poslední velká veřejná pouť se tu konala v roce 1949, pak klášter zavřeli a sloužil mimo jiné jako internační tábor pro kněží. Posléze tu bylo vojenské skladiště. Pouť obnovili po revoluci v roce 1989. Klášter, v jehož areálu loreta stojí, dostali zpět františkáni. Areál není veřejně přístupný, ale po dobu konání poutě si ho může kdokoli prohlédnout.

Spustit audio

Související