Vydejte se s námi na 18 kilometrů dlouhou pouť ke klášteru v Hájku u Červeného Újezda
Krajinu zdobí kaple i nově vysázená lipová alej, z cesty mezi poli lze spatřit České středohoří
„V době kolektivizace byla cesta rozorána a neexistovala,“ popisuje při chůzi z Litovic do Hájku předsedkyně spolku Poutní Hájek Kateřina Pařízková. Cesta vede mezi poli, odkud je k vidění i České středohoří. „Po revoluci se ale okolní obce rozhodly, že cestu obnoví. Spolek Hostivít tady pak vysadil nádhernou jednostrannou lipovou alej. Takže nejen kaple zdobí krajinu, ale i alej.“ Dohromady má teď alej, kterou dosazovalo město Hostivice, 4 kilometry.
Barevnost kaplí se sice liší, všechny jsou ale osm metrů vysoké a čtyři metry široké. Opravovat se musí každých dvacet let, protože stojí v krajině vystaveny větru a dešti. Často tak působí neopraveně.
Poslední kaple stojí na území Červeného Újezda, na dohled od kláštera. Tady se procesí shromáždilo, ustrojilo a vyslalo taky někoho, aby příchod procesí ohlásil. Zbýval poslední kus cesty, dlouhý asi 600 metrů. Poslední velká veřejná pouť se tu konala v roce 1949, pak klášter zavřeli a sloužil mimo jiné jako internační tábor pro kněží. Posléze tu bylo vojenské skladiště. Pouť obnovili po revoluci v roce 1989. Klášter, v jehož areálu loreta stojí, dostali zpět františkáni. Areál není veřejně přístupný, ale po dobu konání poutě si ho může kdokoli prohlédnout.
Související
-
Klášter sv. Gabriela na Smíchově je mimořádnou ukázkou opomíjeného beuronského umění
Letošní Designblok se konal v prostorách kláštera svatého Gabriela v Praze na Smíchově. Klášter s přilehlým kostelem je unikátním dokladem beuronského umění v Čechách.
-
Botanická zahrada s geniem loci. Učil zde Albert Einstein, část skleníků vybombardovali spojenci
120. výročí otevření Botanické zahrady Na Slupi v Praze poznamenala epidemiologická opatření, novou expozici o mizejících mokřadech tu ale přesto na podzim 2020 otevřeli.
-
Zapomenutí židovští autoři. Nová kniha 42 hvězd mezi nebem a zemí připomíná spisovatele
Kniha 42 hvězd mezi nebem a zemí vzpomíná na ty, kteří se vepsali do dějin středních Čech, obohatili jejich historii i kulturu, a přesto je skoro nikdo nezná.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.