3 x Andris Jakubāns

03408255.jpeg

Tři povídky lotyšského autora z knihy Večeře s klaunem.

Poslouchejte na Vltavě od 16. června 2015 vždy v 9:30. Po odvysílání se objeví také na stránce Hry a literatura. Zůstanou tam po dobu jednoho týdne.


Lotyšsko, jednu z pobaltských republik, která byla anektována Sovětským svazem po roce 1940, známe poslední dobou jako zemi úspěšného hokejového týmu. Je to však především země s dramatickými dějinami, v nichž se střetávaly zájmy ruské s německými, vždy k újmě lotyšského obyvatelstva. V roce 1991 se Lotyšsko, spolu s dalšími republikami Pobaltí, k zděšení mnoha obyvatel ostatních republik někdejšího Sovětského svazu i jeho politického vedení, mezi prvními osamostatnilo. Do EU vstoupilo Lotyšsko 1. května 2004 a stalo se také členem NATO.

Povrch země je rovinatý, tvořený ledovcem, pásmo písečných dun omývá Baltské moře. Lotyšsko má něco málo přes 2 miliony obyvatel a z jeho kultury je všeobecně známý především folklór. V posledních dvaceti letech oslovuje evropskou divadelní veřejnost dílo režiséra Alvise Hermanise. Světově známý je umělec lotyšského původu, malíř Mark Rothko (který se ovšem prosadil z Ameriky).

Z lotyšské literatury mnoho neznáme. V 70. letech vyšla v českém překladu kniha spisovatele a novináře Andrise Jakubānse Večeře s klaunem, která s humorem i poeticky zpracovává realitu z časů Sovětského svazu. Autor ukazuje typické představitele různých společenských vrstev. Ve svých povídkách dosahuje momentu překvapení především nečekanými zvraty.


Autor: Andris Jakubāns Překlad: Vojtěch Gaja Připravila: Dagmar Oravová

Spustit audio
autor: Tvůrčí skupina literárně-dramatické tvorby