27. 4.

02039324.jpeg

Lynne Arriale Trio: Arise

Ve středu 5.května 2010 v sále Divadla U hasičů vystoupí poprvé v Praze kvarteto vynikající americké jazzové pianistky Lynne Arriale. Bude to její druhé vystoupení v České republice – premiéru měla na festivalu Jazz Goes To Town v Hradci Králové v říjnu 2004. Lynne Arriale lze zařadit do stylového proudu pianistů moderního jazzu od Billa Evanse, přes postjazzrockového Keithe Jarretta až po Bred Mehldaua či Jacky Terrasona. Už na počátku tohoto desetiletí byla Lynne Arriale zařazena k desítce nejvýznamnějších pianistů současnosti. Její repertoár se dělí mezi osobité zpracování klasických jazzových standardů, přebírání standardů moderní populární hudby a tvorbu vlastní. Podobně jako kytarista Bill Frisell a řada dalších jazzových muzikantů se ráda obrací k americké lidové tradici. Vedle ukázek hudby z jejího alba ARISE jsme také připravili pro vás posluchače soutěž o 2 volné vstupenky na koncert Lynne Arriale quartetu, který se uskuteční 5.května ve 20. 00 v pražském Divadle U hasičů. Album ARISE Lynne Arriale natočila roku 2002 a o rok později zvítězilo mezi padesáti alby v žebříčku časopisu Jazz Week V první ukázce Lynne Arriale zahraje v triu jednu z nejznámějších skladeb brazilského kytaristy, pianisty a skladatele Egberta Gismontiho s názvem Frévo.

CD 1 # 1 Frévo (E. Gismonti) 5:08

Pianistka a skladatelka Lynne Arriale byla vychovávána adoptivními rodiči. Později se dozvěděla, že její matka byla výbornou profesionální jazzovou zpěvačkou a proto ji považuje za zdroj svého talentu. Chuť hrát na klavír měla doslova od útlého dětství. Hluboký zájem o hudbu ji přivedl na konzervatoř ve Wisconsinu, kde studovala hru na klavír, klasickou hudbu a kompozici. Když jí bylo dvacet let, začala se zajímat o jazzovou hudbu a možnosti improvizace jí nakonec od klasické interpretace zcela odvedly. Od té doby je její kariéra na vzestupu. V roce 1993 zvítězila v soutěži Great American Jazz Piano, což jí umožnilo nahrát albový debut THE EYES HAVE IT s vlastními aranžmá standardů. Orientovala se na hru v triích a jejími dlouhodobými spoluhráči byli až donedávna hráč na kontrabas Jay Anderson a bubeník Steve Davis. Toto trio se po desetileté spolupráci rozešlo a před časem Lynne Arriale sestavila kvarteto. V něm hraje na kontrabas Čechoameričan George Mraz a na bicí nástroje Anthony Pinciotti. K základnímu triu si Arriale přizvala hráče na trubku a křídlovku Randyho Breckera, díky němuž její hudba získala ještě větší barevnost. Lynne Arriale také založila vlastní vydavatelství Motema Music, v němž vznikla všechna alba jejího tria a loni také první album nového kvarteta s názvem NUANCE.

CD 1 # 2 American Woman (Bachman-Cummings-Kale-Peterson) 6:34

CD 1 # 3 Arise (L. Arriale) 5:53

CD 1 # 4 Lean On Me (B. Winters) 6:28

CD 1 # 5 Esperanzo (L. Arriale) 4:56

CD 1 # 7 Lehange The Mortel (Kennedy-Kirkpatrick) 5:14

S triem pianistky Lynne Arriale se pro dnešek rozloučíme tradicionálem Rum Ba Ya z triového alba ARISE z roku 2002. Ještě jednou připomínáme, že její současné kvarteto vystoupí 5. května ve 20 hodin v pražském sále U hasičů v Římské ulici na Vinohradech.

CD 1 # 9 Rum Ba Ya (traditional) 5:23