25.03.2010

Mozaika
25. březen 2010

Před deseti lety šokovala výstava umělecké skupiny Pode Bal nazvaná Malík urvi. Ta představila portréty lidí, kteří spolupracovali s komunistickým režimem, a přesto byli deset let po revoluci na vedoucích postech v politických stranách. Pode Bal teď přicházejí s pokračováním výstavy - tentokrát se zaměřili na soudce, píše ve své recenzi Klára Kubíčková pro Mladou frontu Dnes. Vystaveno je zde třiatřicet portrétů soudců. Jsou namalovaní černým fixem na pozadí koláží vytvořených z rozsudků či popisů kauz, v nichž konkrétní soudci během minulého režimu figurovali. Expozice Malík urvi II je ode dneška k vidění v Centru současného umění DOX v pražských Holešovicích.

Mladá fronta Dnes dále upoutává na knihu s názvem žiji nastavený čas, v níž herce Ladislava Chudíka zpovídá básník a publicista Ján Štrasser. Herec zde otevřeně mluví o práci, politice, ženách nebo četných nemocech.

Dnes začíná 17. ročník Febiofestu, informují Hospodářské noviny. Potrvá do příštího pátku 2. dubna. Ve dvanácti sálech multiplexu Cinestar Anděl uvede 185 titulů. Více o festivalu jste již dnes slyšeli v Mozaice.

Lidové noviny otiskly recenzi Romana Sikory na inscenaci Rain Man, která se hraje v Divadle pod Palmovkou od konce února. Podle Sikory režisér Petr Kracik pojal zpracování filmové předlohy zcela realisticky. Jeviště se mění pokaždé, když se postavy této road movie přesunou na jiné místo. Scéna Petra Kastnera se tak neustále proměňuje. Charlie v podání Jana Konečného je zpočátku cholericky ukřičený a hlavně monotónní. Postupně se však, jak postava Charlieho proniká do svých vzpomínek a sbližuje se s autistickým bratrem, jeho projev zklidňuje, což je jen dobře. Radek Valenta v roli postiženého bratra Raymonda se s rolí vyrovnává poměrně slušně, i když se snaží diváka autistickým blábolením chvílemi pobavit až příliš. Ale marnásláva, kvalitám Toma Cruise, nemluvě o Dustinu Hoffmanovi se ani jeden z herců příliš neblíží.

Právo upozorňuje, že hudební festival Pražské jaro opět kromě koncertů vážné hudby a operních představení nabídne i několik jazzových akcí. Vedle koncertu americké jazzové zpěvačky Dianne Reevesové 13. 5. v Kongresovém centru vzpomene festival 70.výročí Big bandu Gustava Broma. Ten pod vedením Vladimíra Valoviče zahraje 26. 5. v Mercedes Foru.

Spustit audio
autor: Hana Baroňová