23. 8.

01035045.jpeg

Mari Boine: 1.CD Čuovgga Áirras Sterna Paradisea 2.CD Idjagiedas

"Příroda je můj Bůh, můj rádce a zdroj síly, je zrcadlem toho co je v nás. Kdybych nežila v souladu s přírodou, byla bych ztracena". Říká světoznámá sámijská zpěvačka Mari Boine, která své názory, postoje a pocity skvěle vyjadřuje tvorbou. Ač hudba Mari Boine čerpá ze sámijské tradice, je nám nesmírně blízká. Vychází jakoby z kořenů země, které jsou společné všem a vytváří jakési hudební universum. Přesvědčí vás o tom i písněmi ze svého nového, v pořadí devátého sólového alba Čuovgga áirras Sterna Paradisea. Nevadí, že jejímu zpěvu neporozumíte, vnímejte jej srdcem.

1. Claudina Lávlla / Claudina's Song

Mari Boine svou hudbu ozvláštňuje škálou rozličných nástrojů, od kytary a trumpety až po xaphoonu, bambusový saxofon anebo koru, jednadvacetistrunnou africkou harfu. Právě ta různorodost definuje její hudbu. Zanedlouho se o tom můžete přesvědčit. V neděli 15. listopadu zavítá Mari Boine opět do Prahy, aby zde představila nové album Čuovgga Áirras Sterna Paradisea. Můžete být u toho, když s námi během Spektra budete soutěžit o 2 vstupenky na její koncert. Na novém albu Mari Boine skvěle proplétá prvky sámijské kultury, jazzu a elektroniky s tradicí černé Afriky. V některých písních zhudebnila texty sámijské spisovatelky Rawdni Cariti Eiri a spisovatele Kerttu Vuolaba. Většina jich reflektuje dnešní konzumní dobu. Píseň Soria Moria Palassa, kterou Mari Boine nyní zazpívá, je o legendárním pohádkovém království, které je postaveno do kontrastu s postmoderní kulturou.

2. Soria Moria Palassa

3. Conversation With God

Pro Mari Boine je zpívání nezbytností a joik, tradiční vokální projev Sámijců, je pro ni cesta, hledání a vnitřní terapie. Německý filosof Martin Heidegger říká: "Nejdůležitější je řeč, řeč je dům bytí, k řeči je člověk povolán bytím". A joik může být ta cesta, jak poznat něco důležitého, časem prověřeného, něco, na co bychom neměli zapomínat. Mari Boine zpěvem vyjadřuje své souznění s přírodou. S přírodou rezonuje i píseň Vuoi vuoi mu (Vej vej mu).

4. Vuoi vuoi me (Georg Buljo/Rauni Magga Lukkari)

5. Where did All Our Colours Go? (Sven Schultz/Mari Boune)

Mari Boine se vrací do Prahy po pěti měsících. V létě jste ji mohli slyšet na festivalu Respekt na pražské Štvanici a v neděli 15.listopadu ve 20. hodin večer, vystoupí nedaleko "co by kamenem dohodil" v Kulturním centru Vltavská na Praze 7. , opět v rámci festivalu Respect plus. Rozloučíme se písní "Na kůži Severu, která je zároveň pozvánkou na její koncert.

6. On The Fells of The North (Mari Boine/Karen Ane Buljo)