200. výročí narození Ivana Alexandroviče Gončarova

Patří k ruským autorům, kteří rozvedli jedinečný literární typ „zbytečného člověka“. Tento pojem, táhnoucí se literaturou už od Puškinova Oněgina, ztotožnil s postavou Oblomova. Od narození významného ruského romanopisce Ivana Alexandroviče Gončarova uplyne 18. června 200 let.

13.6. – 24. 6. 2012 v 18.30 Četba na pokračování Ivan Alexandrovič Gončarov: Oblomov, 12 částíRoku 1859 vydal Ivan Alexandrovič Gončarov Oblomova. Román byl vřele přijat pro to, jak vystihl ducha doby a zkarikoval její neduhy. Oblomov není schopen ničeho, ani kariéry, ani lásky, a promarní svůj život v pasivitě a nečinnosti. Oblomov je zcela zásadní literární typ, je to člověk, který nekoná a jehož netečnost podněcuje k nejrůznějším psychologickým i filozofickým interpretacím. Nemá žádný cíl a tím je současně přitažlivý i odpudivý. „Oblomovština“ jako postoj, kterým se dá říci jak „nejsem ničeho schopen“ tak i „s tím nechci mít nic společného“ je obrazem moderních pochybností o tom, zda plody lidské aktivity a ctižádosti jsou jednoznačně dobré. Z překladu Prokopa Voskovce připravil Luděk Kubišta. Účinkují Jiří Adamíra, Rudolf Hrušínský, Josef Kemr, Bořivoj Navrátil, Petr Kostka a František Hanus. V roce 1979 natočil režisér Josef Melč.

16.června 2012 ve 14.00 Rozhlasové jevištěIvan Alexandrovič Gončarov: Strž Hrdinou románu Strž z roku 1869 je šlechtic Rajskij - diletant s uměleckou duší. Ten rozčarován petrohradskou společností a také sám sebou, odjíždí k příbuzným na venkov s předsevzetím věnovat se umění. V prostředí ruského maloměsta a statku si prožije svou „citovou“ a „společenskou“ výchovu. V hlavních rolích dvoudílné rozhlasové adaptace účinkují Libuše Havelková, Jana Šulcová, Jana Drbohlavová, Alfréd Strejček, Viktor Preiss, Bořivoj Navrátil a Marie Drahokoupilová. Dvoudílná dramatizace Jarmily Veselé. Přeložila Božena Pašková. Hudba Josef Hart. Režie Jiří Roll. Natočeno v roce 1974.

17. června 2012 ve 14.00 Výročí týdneIvan Alexandrovič Gončarov, autor Oblomova (*18.6.1812)Gončarov prožil poklidné dětství v bohaté kupecké rodině v povolžském Simbirsku, absolvoval obchodní akademii, na moskevské univerzitě vystudoval filologii a anglickou a německou literaturu. Od poloviny 30. let působil skoro dvě desetiletí jako cizojazyčný korespondent na ministerstvu financí. Patří k ruským autorům, kteří rozvedli jedinečný literární typ „zbytečného člověka“. Tento pojem, táhnoucí se literaturou už od Puškinova Oněgina, ztotožnil s postavou Oblomova. Portrét ruského spisovatele připravila Dagmar Oravová.