2. 9.

Mozaika
2. září 2010

Na Dvořákovu Prahu zamíří přední orchestry, to je titulek z Mladé fronty Dnes. Večer vystoupí v Dvořákově síni Rudolfina francouzský národní orchestr s programem složeným z hudby Richarda Wagnera a Gustava Mahlera. V pátek publikum uslyší Drážďanskou filharmonii, která letos oslaví 140. výročí svého založení. Sobotní závěrečný koncert připadne České filharmonii.

Přímé přenosy z newyorské Metropolitní opery, kterých si užívají i diváci v České republice, dobývají čím dál větší počet zemí a kin. Podle Mladé fronty Dnes management divadla oznámil, že v této sezóně je bude přebírat až 1500 kinosálů, tedy o tři stovky více než loni. Počet zemí stoupl na 46. Mezi „nováčky“ jsou Španělsko nebo Portugalsko, ale také Egypt. I u nás se k projektu přidávají další kina, teď jich je přes 30. Operu tak nabídnou třeba kina v Jihlavě, Českých Budějovicích nebo Mladé Boleslavi. Sezóna přenosů začne 9. října představením Wagnerovy opery Zlato Rýna.

Česká filharmonie má dočasného ředitele. Jak informuje Právo, ministr kultury Jiří Besser dočasným vedením tělesa pověřil svého náměstka pro umění a knihovny Radka Zdráhala. Pětatřicetiletý Zdráhal je původem tanečník a choreograf a spolupracoval s divadly v Brně a Zlíně. V České filharmonii také proběhne kontrola účetnictví.

Konkursu na nového ředitele Národní galerie se věnuje v rubrice Zatrženo v Lidových novinách Jana Machalická. Podle ní nikoho z dnešní vládní sestavy kultura nezajímá a současného ministra označila za kulturního diletanta. Co když se Milan Knížák vzpomene, že by chtěl z galerie odejít, až třeba naprší a uschne? ptá se Machalická a odpovídá si: „Vlastně, proč mu nevyhovět, vždyť on v čele Národní galerie je možná jediná jistota v dnešním bouřlivém čase.“

Literární soutěž Knižního klubu vyhrál s rukopisem Sidra Noach David Jan Novotný. V Právu s ním najdete rozhovor, v Hospodářských novinách dokonce zabírá rozhovor celou stránku. Mám takový zvrácený sen, že bych jednou nějakému průvodci vyrval z ruky ten deštník, ze kterým lidé jdou jako za zvukem krysařovy píšťaly, odvedl celý zájezd do Troje ke slepým ramenům Vltavy a tam ho zanechal, říká v Hospodářských novinách spisovatel o davech turistů, kteří se denně hemží pražským Židovským městem.

Článek o filmovém festivalu v Benátkách přinášejí Lidové noviny. Stejně jako na předchozích ročnících přehlídky bude i letos poslední ze soutěžních titulů zveřejněn až v průběhu festivalu. Jak píše programový ředitel karlovarského filmového festivalu Karel Och, zbožným přáním spekulujících novinářů je, aby se jím stal dlouho očekávaný snímek Terrence Mallicka The Tree of Life s Bradem Pittem a Seanem Pennem v čele hereckého obsazení.

Spustit audio
autor: Marián Vojtek