17. ročník filmového Projektu 100 začíná filmem West Side Story

02506621.jpeg
02506621.jpeg

Ve čtvrtek 12. ledna večer začíná slavnostní obnovenou premiérou filmu West Side Story 17. ročník putovního filmového Projektu 100.

V uplynulých šestnácti letech získala tato přehlídka značný respekt filmových odborníků i oblibu laiků a milovníků dobré kinematografie.

Pro letošek organizátoři Projekt 100 významně proměnili: nabídnou "pouze" čtyři filmy, jeden teď a další vždy po čtvrt roce. Chtějí tím na uvedené tituly výrazněji upozornit a dát mu větší péči. Připomeňme, že dalšími snímky letošního ročníku Projektu jsou Bohémský život režiséra Akiho Kaurismäkiho, Trainspotting režiséra Dannyho Boyla a Sedmikrásky režisérky Věry Chytilové. Za zeštíhlením Projektu 100 stojí, jak už to bývá, vedle už zmíněných i finanční důvody.

Dnes zahajující West Side Story byla oceněna mnoha filmovými cenami, slavný a ceněný je i původní muzikál. Autorem hudby k muzikálu - a tedy i k filmu - je věhlasný umělec Leonard Bernstein. Tomáš Pilát se ve svém příspěvku věnuje právě hudební stránce West Side Story a osobnosti jejího autora. O pomoc přitom požádal kolegu - muzikologa Petra Vebera z vltavské Redakce vážné hudby.