15. 3.

02006956.jpeg

Verbanus: Alegar

V dnešní Mozaice se přeneseme až do dob římských, do Cisalpinské Galie, neboli Insubrie. Tuto část Lombardska odedávna obývali Keltové. Přírodním skvostem tohoto území je jezero Maggiore, v dávných dobách nazývané Verbanus. A právě odtud jsme pro dnešní Mozaiku připravili tradiční hudbu právě z této části dnešního Švýcarska, a to v podání unikátního dua Verbanus. Ilario Garbani Marcantini totiž hraje na akordeon, na zampognu, což je varianta dud a jeho hudební partner Carlo Bava na ciaramellu příbuznou šalmajím. Ve skladbě „A Sant´Efisio“ můžete slyšet ještě další dvojplátkový nástroj – sardinské launeddas, které rozeznívá mistr nad jiné povolaný – Luigi Lai.

1. A Sant´Efisio

Dodnes se v Lombardii staří lidé zdraví: Alégar! - Buď vesel! Alégar je i životní postoj. „Žij dnes, protože nevíš, co ti osud připraví zítra...“ , Alégar je název alba, které v roce 2006 nahrálo duo Verbanus u švýcarského labelu Musicamama. Ilario Garbani Marcantini a Carlo Bava přizvali ještě další muzikanty, takže kromě zampogni, ciamarelly a akordeonu můžete slyšet launeddas – sardinskou variantu dud, ghirondu (girondu) neboli ňiněru, harfu, žaltář, housle, klávesy a celou škálu perkusí.

2. Crapareccia

Ilario Garbani Marcantini se narodil ve švýcarském kantonu Ticino a jeho Carlo Bava u italských břehů jezera Maggiore. Právě historický název tohoto jezera inspiroval oba muzikanty k názvu jejich dua – Verbanus. Jejich vztah k folklóru se nese v duchu výroku Roberta Sacchiho: „Dnešní lidová hudba nepotřebuje exekutory, ale interprety“. Duo Verbanus neusiluje o autentické vyznění skladeb za každou cenu. Často se lidovými melodiemi jen inspiruje a nechá hudbu promlouvat soudobým jazykem.

3. Scottish del Monge

„Giga emiliana“ je ze sbírky lidových tanců Maria Di Stefana. K duu Verbanus se připojil ještě Paolo Simonazzi s niněrou – neboli ghirondou.

4. Giga emiliana

Na album „Alégar“ švýcarského dua Verbanus autorsky přispěl Giovanni Galfetti, a to hned dvěma skladbami. Ve skladbě opěvuje kaštan – arbul. V komentáři ke skladbě říká: „Arbul není jen strom, je to i pohostinství – pokrm, oheň a dům. Když přijde někdo zdaleka, nikdy na něj nezapomene. Je to, jako by tu arbul byl od věků a navždy.“

5. Arbul (A: G.Galfetti)

6. Scherzo in la minore