12.02.2010

Mozaika
12. únor 2010

Kulturní stránky našich hlavních celostátních deníků přinesly dvě společná témata. Informují o devátém ročníku soutěže o nejlepší knihu roku 2009 Magnesia Litera. Soutěž bude mít několik podstatných změn. Kniha roku bude vybírána jen z kategorií původní prózy, s vyloučením překladové literatury. O ní i Liteře za objev roku nerozhodne komise porotců jako doposud, ale široký, téměř třísethlavý sbor složený z knihkupců, knihovníků, spisovatelů i novinářů. Litera za publicistiku byla znovu sloučena s Literou za naučnou literaturu do kategorie Litera za literaturu faktu. Zrušená byla také čestná kategorie Litera za přínos české literatuře. Vyhlášení proběhne 18. dubna ve Stavovském divadle v Praze.

Deníky otiskly také recenze na novou inscenaci souboru Farma v jeskyni s názvem Divadlo v režii Viliama Dočolomanského. Radmila Hrdinová z Práva píše, jak je tomu u Farmy v jeskyni pravidlem, aktéři diváky ohromí totálním fyzickým nasazením a suverenitou, s níž zvládají kroky a rytmy předchůdců samby. Od počátku nasadí strhující tempo podporované rytmickou sekcí perkusionistů i výkřiky. Divák se ochotně nechá strhnout pohybem. Po čase ale začne hledat smysl. Hraje se o všem, nehraje se zároveň o ničem, hodnotí Hrdinová.

Jana Machalická v Lidových novinách říká, že režisér má svou inscenaci do detailu promyšlenou. A to je také jádro problému - uměle řízená spontaneita nakonec vede jen k vydestilování příliš sofistikovaného vzorku z původního materiálu. A pak inscenace v mnoha místech příliš vzbuzovala pocit déja vu. To či ono bylo viděno tam či onde, v jiných souvislostech, ba i u samotného režiséra. Kouzlo prvního projetu Farmy v jeskyni se tu přece jenom dost rozmělnilo.

V Hospodářských novinách si dnes můžete přečíst recenzi Jana Machonina na knihu ruského autora se španělskými kořeny Rubena Davida Gonzalese Gallega s názvem Bílé na černém. Podle Machonina autor rozšiřuje hranice ruské literární tradice.

Autorský šansonový muzikál Zdenka Merty a Zory Jandové nazvaný Nahá múza bude mít v sobotu večer premiéru v brněnském Městském divadle. Merta na něm společně se svojí ženou pracoval dva roky - on je autorem hudby, ona napsala libreto. Informuje Mladá fronta Dnes.

Lidové noviny dnes také zvou na výstavu Veroniky Richterové PET Tropicana do Skleníku Fata Morgana v Botanické zahradě Praha, která je k vidění do 2. května.

Spustit audio
autor: Hana Baroňová