12. 3.

02006009.jpeg

Juan Formell Y Los Van Van: Arrasando

Před více než 40 lety začal kubánský hudebník Juan Formel kolem sebe soustředit talentované muzikanty, kteří měli v malíčku pop, mambo, rumbu, cha-cha-cha, rock, funky, bavil je soul, disko a americký styl zvaný go-go, který inspiroval jejich hudbu nejvíc. Zkoušeli go-go a další styly promíchávat s domácí tradiční hudbou, zvláště tanečným stylem son a vytvořili vlastní originální styl „songo“. Ovlivněni módní vlnou go-go, začali si říkat Los Van Van, což v překladu znamená jedou, jedou. A brzy Los Van Van zamíří i do Prahy. V neděli 14. března, v 19.30 vystoupí v pražském Paláci Akropolis a vy můžete být u toho, když s námi budete během Mozaiky soutěžit o dvě vstupenky. Teď pojďte ochutnat v jejich podání první skladbu. Jmenuje se Mi songo a vypovídá o tom, jak to před lety s Los Van Van všechno začalo.

1. Mi songo

Los Van Van svou taneční hudbou oslovují řadu generací nejen na Kubě. Jsou oblíbení po celé Latinské Americe, měli úspěšná vystoupení v Číně, totalitním Sovětském svazu, koncem 20. století se prosadili i ve Spojených státech, kde před deseti lety získali za album Llegó Van Van prestižní Grammy. Z aktuálního alba Arrasando si poslechněte temperamentní salsu Que No te por eso, kterou zkomponoval Roberto „Cucurucho“, nynější pianista Los Van Van.

2. Que No te por eso

3. Tu a lo tuyo, yo a lo mio

4. Dame la luz

Před natáčením alba „Arrasando“ Los Van Van omladil svou sestavu. Řízení se poprvé chopil Samuel, syn Juana Formella, který také zaranžoval všechny kompozice. Další nepřeslechnutelnou devízou orchestru jsou špičkoví kubánští vokalisté: Mario Rivera, Yenisel Valdés, Roberto Hernandez (ernandéz) a Abdél Rasalps. Dalšími esy orchestru jsou kytarista Elmer Ferrer a trumpetista Alexander Vargas, kteří patří elitě kubánské jazzové scény.

5. La rumba no

Skladba „Un tumba ‚o pa‘ los dos“ byla sólovým debutem zpěvačky Vanessy Formell s orchestrem Los Van Van a pro úplnost dodejme, že je dcerou legendárního kapelníka Juana Formella. „Un tumba ‚o pa‘ los dos“ je zkomponovaná ve stylu „timba“, který vychází ze zvuku songo, jehož hlavním protagonistou byl taneční orchestr Los Van Van.

6. Un tumba ‚o pa‘ los dos

Mozaikou nás provázela hudba z posledního alba Los Van Van. Má název Arrasando, bylo natočeno ve slavném havanském studiu EGREM a je to v pořadí už 31. opus kubánského orchestru Los Van Van. Titulní skladba Arrasando je pozvánkou na nedělní vystoupení Los Van Van v pražském Paláci Akropolis.

7. Arrasando

Všechny skladby a: a i.: Los Van Van