100. výročí úmrtí Jaroslava Vrchlického ve vltavském vysílání

30. srpen 2012
Jaroslav Vrchlický

Tvůrčí odkaz Jaroslava Vrchlického (1853 – 1912) patří k nejbohatším a nejvšestrannějším jaké v české literatuře najdeme. Jeho dílo, které čítá na 200 svazků, obsahuje epickou i lyrickou poezii, prózu i drama, překlady a literární kritiku i esejistiku. V tomto žánrovém rozpětí taky nabízíme pořady, které ve vltavském vysílání připomenou 100. výročí úmrtí "krále českých básníků" ( † 9. září 1912).

6. září 2012 ve 20.00 Jaroslav Vrchlický: Midasovy uši Vrchlického komedie Midasovy uši je variací dávného příběhu o panovníkovi, který před svými poddanými skrývá potupnou ozdobu – oslí uši. Jen holič Thersites ví, co skrývají Midasovy dlouhé vlasy a čapka, a vědomí, že jen on sám zná královo tajemství, ho velmi tíží. I ve Vrchlického hře má nakonec pravda osvobozující sílu, přestože zápletka i rozuzlení jsou jiné, než jak je známe například z Krále Lávry Karla Havlíčka Borovského. Reprízou rozhlasové inscenace režiséra Jiřího Hesouna z roku 1957 s Ladislavem Boháčem, Václavem Voskou, Antonínem Zíbem (a dalšími herci) připomínáme 100. výročí úmrtí Jaroslava Vrchlického. Nalaďte si Český rozhlas 3 – Vltava ve čtvrtek 6. září ve 20.00.

8. září 2012 ve 13.00 Jaroslav Vrchlický Hyppodameia - Námluvy PelopovyPůvodní Vrchlického text na antický námět - šlo o básnické drama Hippodameia z roku 1883 (zpracovává příběh 3. části budoucí trilogie) - nemělo příliš naději na uvedení. Až teprve díky spolupráci s Fibichem dostal tento námět velkou šanci. Vrchlický už potom pracoval s vědomím, že se bude jednat o scénický melodram, nikoliv o činohru. Nejprve byly jednotlivé části (Námluvy Pelopovy, Smír Tantalův, Smrt Hippodamie) uvedeny samostatně (Námluvy Pelopovy dokonce také ve Vídni a Amsterodamu!). Celou trilogii Hippodamie ve třech po sobě jdoucích večerech uvedlo Národní divadlo v roce 1893 k 40. narozeninám tehdy už všeobecně uznávaného českého básníka. Na Vltavě bude uveden vynikající snímek Supraphonu, pořízený v 80. letech minulého století s Jaroslavou Adamovou v titulní roli a s dalšími předními českými herci - Eduardem Cupákem (Pelops), Martinem Růžkem (Tantalos), Jaroslavou Obermeierovou, Josefem Vinklářem, Rudolfem Hrušínským a řadou dalších hvězd tehdejší české divadelní scény. Hudební složku realizovala Filharmonie Brno pod taktovkou Jaroslava Krombholce a Františka Jílka. Režisér Lubomír Poživil zároveň podrobil původní, dnes už místy velmi archaický text drobným citlivým úpravám, jež plně vyhovují dnešnímu posluchači a zároveň ctí originální verzi. Trilogii Zdeňka Fibicha a Jaroslava Vrchlického Hippodamie uvádí stanice Český rozhlas 3 - Vltava, 8., 15. a 22. září vždy ve 13 hodin. Po skončení prvního dílu Námluvy Pelopovy 8. září bude uvedena beseda, v níž Ivan Ruml bude rozmlouvat s režisérem Lubomírem Poživilem, divadelní kritičkou Radmilou Hrdinovou, muzikoložkou Věrou Šustíkovou, hercem Alfredem Strejčkem a hudebním skladatelem a autorem koncertních melodramů Josefem Markem.

9. září 2012 9.00 Souzvuk Jaroslav Vrchlický: Do oken hledí ApeninyBásnická sbírka Rok na Jihu je obrazem pobytu Jaroslava Vrchlického v Itálii, v Maraně a v Livornu, kde strávil necelý rok (od jara 1875 do jara 1876), jako vychovatel dvou hraběcích synků. Vrchlický tehdy důvěrně poznal italskou přírodu, vnitrozemí i moře, ale nikoliv centra italského umění. I přesto znamená těchto dvanáct měsíců v jeho tvorbě i životě mnoho. Literárně-hudební pásmo z básní českého klasika, inspirovaných jeho italským pobytem, připravil Miloš Doležal, v režii Petra Mančala účinkují Miloš Hlavica, Lukáš Hlavica, Kamila Drtilová a Martin Myšička.

9. září 2012 11.30 Povídka Jaroslav Vrchlický: Fixní ideaV cyklu nedělních povídek uvádíme příběh básníka, dramatika a spisovatele Jaroslava Vrchlického Fixní idea. V režii Jana Lormana účinkuje Oldřich Kaiser.

9. září 14.15 Komorní koncert - Pocta Jaroslavu VrchlickémuV Komorním koncertu se zastavíme u několika skladeb českých skladatelů přelomu 19. a 20. století, kteří zhudebnili verše Jaroslava Vrchlického – dnes, 9. 9. 2012, 100. výročí úmrtí básníka. Zazní tak dva koncertní melodramy Fibichovy (Královna Ema a Hakon), písňový cyklus Vítězslava Nováka a sborová tvorba Leoše Janáčka, Otakara Ostrčila a Josefa Bohuslava Foerstera. To vše v podání předních českých umělců a ansámblů.

9. září 2012 ve 20.00 Schůzky s literaturou Jaroslav Vrchlický intimníCo spojuje Kláru Podlipskou, Karlu Bezdíčkovou či Justinu Vondroušovou? Je jím mohutný básnický duch Jaroslava Vrchlického, osudová setkání, stravující žár vášní, jiskry inspirace i bolavá tíha nevěr. Putování po dramatických - slastných i tragických - srázech milostného života Jaroslava Vrchlického připravil Rudolf Matys. Vysíláme ve Schůzkách s literaturou. V režii Ivana Chrze účinkují Otakar Brousek, Rudolf Pellar, Bořivoj Navrátil, Hana Kofránková.

15. září 2012 Jaroslav Vrchlický Hyppodameia - Smír Tantalův22. září 2012 Jaroslav Vrchlický Hyppodameia - Smrt Hippodamie

Spustit audio
autor: ČRo Vltava