„Zachovej nám Hospodine...“ Proměny písně Josepha Haydna

20. říjen 2020

12. února 1797 se hrálo ve vídeňském Burgtheateru, který tehdy nesl název Národní divadlo, druhé dějství singspielu Karla Dittersdorfa Lékař a lékárník. Připojena byla heroicko-tragická baletní pantomima Alonso e Cora, jejímž autorem byl Haydnův žák Joseph Weigl.

Část Dittersdorfova singspielu byla zvolena patrně proto, že v ní invalidní vojenský veterán zpívá píseň o svých válečných zážitcích, končící hrdým přiznáním, že v žádné bitvě neustoupil, dokud nemohl zvolat: Victoria! Mezi Dittersdorfem a následujícím baletem zazněla poprvé píseň Zachovej nám Hospodine – Gott erhalte Franz den Kaiser. Autorem jejího zhudebnění byl Joseph Haydn. Toho dne se slavily 29. narozeniny císaře Františka, který byl představení přítomen…

Čtěte také

Připravila a uvádí Vlasta Reittererová. Spoluúčinkuje Jan Vlasák. Režijní spolupráce Markéta Jahodová a Libor Dřevikovský.

autor: Vlasta Reiterrerová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.