Výtvarná výchova online? Edukátoři galerií a vzdělávacích platforem nabízí inspirace pro tvoření doma

9. duben 2020

Hodiny výtvarky nemusí probíhat stylem „nakresli zážitky z léta“. Výuka uměním si našla cestu i do českých škol a edukačních oddělení. Jak ale vzdělávat uměním online?

Edukátoři ze zavřených galerií a muzeí přesunuli svoji činnost, stejně jako pedagogové, do online prostředí a připravují materiály, výzvy a tvořivé úkoly pro menší i starší děti. Do proudu takových aktivit se zapojil i tým Katedry výtvarné výchovy Pedagogické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Jejich online platformu Bez názvu. Nedatováno. podporující koncept vzdělávání uměním představila pedagožka a metodička Petra Šobáňová společně s ilustrátorkou a animátorkou Pavlou Baštanovou, které projektu dávají metodickou a vizuální podobu.

Online podpora má podobu eduklipů či metodických listů pro školní, volnočasové i domácí vzdělávání. Oproti galerijním projektům se nevážou k jednotlivým výstavám, ale na pojetí výchovy uměním. Ve svých eduklipech tematizují jak vztah umění a skutečnosti, tak třeba i to, kdo umění tvoří nebo se zaměřují na práci restaurátorů. Tím je jejich obsah nadčasový a univerzální. Podobná východiska měli např. i tvůrci nedávno vydané publikace Proč umění?, která vznikla pod platformou Máš umělecké střevo?

Našim cílem bylo podpořit kvalitní výtvarnou výchovu, která bude zprostředkovávat umění.
Petra Šobáňová

Do online prostředí se přestěhovaly i některé výtvarné kroužky a kurzy. Jak může vypadat online kurz animace přiblížila výtvarnice Markéta Kolářová. Ke svému kurzu Světy budoucnosti doplnila: „Chtěla jsem ukázat dětem, jak vznikají počítačové hry. Ale jako malířka pracuju analogově. Tak jsem propojila digitální a analogový přístup.“ Kolářová je jednou z umělkyň a umělců, kteří spolupracují se Společností pro kreativitu ve vzdělávání. Ta se už deset let zaměřuje na propojování uměleckého a vzdělávacího světa a aktuálně můžete na jejích facebookových stránkách načerpat kreativní nápady na vzdělávací aktivity.

Další tipy na tvořivé aktivity doma z galerií

Národní galerie Praha

Národní galerie Praha razí myšlenku, že umění (být) doma je úplně pro každého! Na sociálních sítích připravuje na svém profilu s názvem Národní galerie dětem každou středu jednu kreativní výzvu. Hledejte odkazy pod hashtagem #uměníbýtdoma

Galerie Rudolfinum

Galerie Rudolfinum taky přesouvá edukačně-relaxační aktivity na sociální sítě. Vzdělávací prostor galerie Artpark se přesunul na Facebook pod hashtag #KLIK. Každou neděli v 15 hodin zveřejňuje edukační tým náplň pro kreativní dílny. Tématem té poslední byla koláž podle českého umělce Richarda Loskota. Zkuste na to KLIKnout.

Moravská galerie v Brně

Moravská galerie v Brně připravuje pro děti program online, kde se můžete pravidelně registrovat na tvořivá Barevná dopoledne a Sobotní ateliéry s galerijními lektory. Hledejte na Facebooku pod hashtagem #moravskagaleriedoma

Tate Gallery

Britská galerie Tate má na svém webu k dispozici podcasty, které by mohly potěšit starší studenty. Všechny jsou uvozeny slovem The Art of… tedy Umění něčeho Můžete si poslechnout např. díly Umění selhání, Umění snění, lásky anebo taky The Art of slow looking, tedy Umění pomalého dívání…. A kdy jindy si užít pomalé dívání na umělecké dílo než teď?

Hledáte tipy a triky na to, jak se s dětmi věnovat výtvarné výchově v domácím prostředí? Ať už jste vyučující, studentka či žák, nábízíme vám zajímavé možnosti teoretické i praktické přípravy. Rozhovory s našimi hosty doplňuje výběr letošních hudebních novinek podle hudebního dramaturga Václava Havelky.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.