Vnučka kočovníků hudební avantgardistkou

30. leden 2009

Hudba z centra Asie je plná tajemství. Kočovní pastevci dokážou vydávat tóny, o nichž Evropané ani netušili, že existují.

Umělci ze Západu přenesli hrdelní zpěv do své vlastní kultury a praktikují jej jako alikvotní zpěv, z hudby negramotných nomádů se stala vědecká disciplina, která je tématem workshopů i vědeckých sympozií. Na Sibiři byl ale hrdelní zpěv tradičně doménou mužů, což má své praktické a srozumitelné důvody. Jedná se totiž o disciplínu značně náročnou na organismus, a která může být v těhotenství dokonce nebezpečná. Zpěvačka, která toto tabu porušila, se jmenuje Sainkho Namchylak, narodila se v Tuvě a usadila se v Evropě. V rozhovoru s Petrem Dorůžkou bude vyprávět o tragickém osudu šamanů v době Sovětského svazu i o své spolupráci se západoevropskými hudebními experimentátory. Vedle hudby z oficiálně vydaných alb uslyšíte i zvukové demonstrace, které specielně pro Čajovnu natočila před svým koncertem v zákulisí festivalu v Rakousku. sainkho.net

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.