Václav Vokolek: Posvátnost existuje

12. leden 2018

Pod názvem Skryté Čechy vydal právě Václav Vokolek závěrečnou část svého osmidílného knižního cyklu Neznámé Čechy, v němž pátrá po posvátných místech v české krajině.

„Pro mě je důležité, že k posvátnosti – ať je keltská, slovanská nebo křesťanská – přistupuji tak, že prostě existuje. V tom je moje výhoda proti archeologovi nebo historikovi, pro které posvátnost není nic hmatatelného, není pro ně důležitá. Kdežto pro mě je důležitá absolutně,“ zdůrazňuje spisovatel, který dvacet let objevuje skrytou paměť v krajině Čech: uctívané výšiny a stromy, posvátné vody a kameny, pohřebiště, poutní místa, podzemní svět i osobnosti, které se zapsaly do její paměti.

Posvátnost souvisela s člověkem tisíce, možná desetitisíce let. Ale zmizela.

Na základě svého knižního cyklu připravoval Václav Vokolek spolu s Alenou Zemančíkovou reportážní sérii Neznámé Čechy, kterou v minulých letech vysílala Víkendová příloha stanice Vltava.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.