Siegfried Lenz: U nás ve Žbánku

23. březen 2018

Mazurské vyprávěnky o životě obyčejných venkovských lidí z pera předního německého spisovatele, autora románu Hodina němčiny. Poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.

Siegfried Lenz (1926–2014) patří mezi nejvýznamnější německé poválečné spisovatele. Ve svých dílech se zabýval především důsledky nacistické minulosti své země, problematikou vysídlení Němců i otázkami pokrytectví v poválečné západoněmecké společnosti.

V románu Hodina němčiny, který patří mezi jeho nejoceňovanější, zpochybňuje slova stoupenců nacistického režimu, jimiž se po válce obhajovali, že „konali pouze svou povinnost“. V díle Vlastivědné muzeum vypráví příběh muže, jenž zapálil muzeum, které sám vybudoval a které připomínalo život v Mazursku před válkou, z obav, aby nebylo zneužito.

Ve vltavských Stránkách na dobrou noc uvádíme výběr mazurských vyprávěnek pod názvem U nás ve Žbánku, které se tematicky vymykají hlavním Lenzovým dílům. Příběhy psané ve stylu lidového vyprávění přibližují život obyčejných venkovských lidí, jejich každodenní radosti i starosti. Postavy jednají rozvážně, někdy až těžkopádně, spoléhají na svůj zdravý selský rozum, který jim často radí dost překvapivě. Právě to je jedním z pramenů autentického situačního humoru.

Překlad: Josef Sedlák
Vybral a čte: Radim Vašinka
Režie: Hana Kofránková

Natočeno v roce 2007.

autor: Tvůrčí skupina Drama a literatura
Spustit audio

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.