Plovoucí zeleň uprostřed města. Jak se (z)mění pražské ostrovy?

27. září 2021

Od kdy pražské ostrovy vypadají tak, jak je známe dnes? A co čeká Štvanici, Rohanský, Libeňský nebo Císařský ostrov? Seriál Mozaiky o historii a současnosti pražských ostrovů odhalí nejen to, co jste možná nevěděli, ale také aktuální plány Prahy s těmito zelenými plochami.

Nejznámějšími pražskými ostrovy jsou Střelecký, Slovanský nebo Kampa. Největším pak Císařský a nejmenším Petržilkovský. Současná podoba pražských ostrovů se ustálila především v posledních sto letech. A postupně se proměnil i jejich význam pro město. V současnosti jsou to především rekreační plochy s kulturním a sportovním potenciálem.

Čtěte také

Aktuálně se mění oblast Rohanského ostrova, která byla do povodní v roce 2002 jednou z nejvíce zanedbaných pražských lokalit. Vzniká na něm nová rezidenční čtvrť Rohan City, včetně kanceláří, obchodů i základní školy. A v plánu je i jeden z největších městských parků – Park Maniny.

Institut plánování a rozvoje hlavního města Prahy připravuje Koncepci Rohanského a Libeňského ostrova, na kterém dnes na jedné straně najdeme nejstarší zahrádkářskou kolonii v Praze a místa s téměř vesnickým charakterem a na druhé moderní kanceláře a luxusní bytovou zástavbu.

Rohan City – návrh revitalizace Rohanského ostrova

Velké plány má město také s ostrovem Štvanice. Architektonická kancelář RKAW aktuálně pracuje na manuálu vize ostrova, tedy scénáři využití a obnovy Štvanice, která by měla sloužit ke krátkodobé městské rekreaci. A to i s ohledem na rozvíjející se městské části, které s ní sousedí. A k rekreaci by měl být využívaný i rozsáhlý Císařský ostrov, který je obklopený na jedné straně Stromovkou a na druhé Trojskou kotlinou.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.