Oscar Wilde: Lidská duše za socialismu

15. červen 2018

Není u nás snad čtenáře, který by neznal jméno v Anglii žijícího dramatika, prozaika a básníka irského původu Oscara Wilda (1854–1900). Jeden z jeho nejslavnějších esejů Lidská duše za socialismu vyšel anglicky poprvé v roce 1891 a patří k vrcholům autorova esejistického díla. Každý díl poslouchejte on-line vždy po dobu jednoho týdne po odvysílání.

Pro porozumění Wildovu eseji je třeba vědět, že termín socialismus, který autor užívá, byl v roce 1891, kdy byl esej napsán, pojmem čistě teoretickým, popisoval cosi vysněného a dosud nerealizovaného. Neměl by proto být zaměňován s tím socialismem, který byl uskutečňován v různých evropských zemích ve 20. století, tedy stotalitárními režimy Sovětského svazu a různých východoevropských zemí.

Kromě toho bude cena socialismu spočívat jednoduše v tom, že povede k individualismu...
Oscar Wilde

Wildův text je vlastně především pronikavým rozborem stavu jeho současného světa, tedy stavu tehdejší Anglie. K dnes již paradoxním zjištěním patří i to, že O. Wilde připisoval budoucím socialistickým režimům např. rozvoj individualismu.

Účinkuje: Otakar Brousek ml.

Z vlastního, dosud nevydaného překladu připravila: Monika Kittová
Režie: Markéta Jahodová

Natočeno v roce 2018.

autoři: Petr Turek , Tvůrčí skupina Drama a literatura
Spustit audio

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.