Lomnické pověsti. Lidová vyprávění z okolí jihočeského města Lomnice nad Lužnicí

26. srpen 2020

O neštěstích, zločinech, působení tajemných sil nebo o zázračných událostech. Ze stejnojmenné knihy Jiřího Vojnara čte Stanislav Zindulka. Poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.

Účinkuje: Stanislav Zindulka
Připravil: Petr Turek
Režie: Hana Kofránková
Natočeno: v roce 2014

Jihočeské městečko Lomnice nad Lužnicí leží v kraji rybníků, rozprostřeném mezi Veselím nad Lužnicí a Třeboní. Je to kraj, kde lze najít leckterou vzácnou vodní rostlinu, kraj řek (Lužnice a Nežárka, ale i uměle vybudovaná Zlatá stoka) i kraj rybníků (Dvořiště, Koclířov, Služebný, Tisý, Klec, Ponědrážský rybník a mnohé další). Místní pověsti a legendy sepsal patrně někdy v letech 1945–1947 Jiří Vojnar.

V úvodu ke knize vydané v roce 1948 píše Vojnar o tom, jak se mu dostalo do rukou několik listů poznámek starého kantora Karla Malého, který zapsal vyprávění místních lidí. Vojnar se pak do kraje kolem Lomnice nad Lužnicí vypravil a zaznamenal další vyprávění místních rodáků.

autoři: Petr Turek , Tvůrčí skupina Drama a literatura
Spustit audio

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.