Křesťanskou hudbu poznáte podle textů

29. březen 2019

Jak vypadá současná křesťanská hudba? Objevte hudební svět, v němž se třeba jen na severoamerickém kontinentu každoročně rozděluje pět cen Grammy!

Kořeny současného hudebního světa jsou velmi spletité. „Moderní hudba vychází jak z černošského gospelu a blues, stejně jako z bělošské lidové hudby, například z Irska. Oba tyto zdroje často pracovali s příběhy a zkazkami s náboženskými motivy. Jejich autoři byli lidé věřící a tyto písně byly často modlitby,“ přibližuje vedoucí redakce populární hudby rádia Proglas a hudební publicista Milan Tesař. „Hudba nábožensky orientovaná tedy byla součástí moderní muziky odjakživa. Navíc řada muzikantů byla součástí kostelních sborů,“ dodává Tesař.

Tuto kontinuitu přerušil v bývalém Československu komunistický režim, přesto se v poloilegalitě začaly v 70. a 80. letech objevovat první nesmělé pokusy domácí provenience. „Fungoval jsem s přáteli hned v několika kapelách. Náboženské motivy se v mých písničkách začaly postupně čím dál více zrcadlit souběžně s tím, co se dělo v běžném životě v mé hlavě,“ odhaluje začátky svého působení Slávek Klecandr.

Ten působí jako předák skupiny Oboroh, jedné z nejvýznamnějších křesťanských kapel domácí scény. „Pokud se za komunismu hrálo v evangelickém prostředí, tak to ještě šlo. Jakmile jsme zabrousili ke katolíkům, tam musel být stupeň utajení před státní bezpečností mnohem vyšší,“ dodává zajímavý postřeh hudebník, který letos oslavil své 65. narozeniny.

Chudé Čechy, bohatý svět

V současné době již zábrany padly, a přesto většina interpretů na křesťanské scéně funguje na amatérské bázi. A to navzdory tomu, že křesťanská média jsou této hudbě nakloněna. Mezi denominacemi jsou ale velké rozdíly. Ty evangelické jsou moderním písním s křesťanským pojetím více nakloněné. Není divu, že současní protagonisté pochází především z tohoto prostředí. Dnes domácí scéna nabízí vedle tradičních folkových interpretů i rockové (např. Safenat Paneach) nebo urban provenience (např. Envej). Většina interpretů si vydává muziku ve vlastní režii. Existuje zde i několik hudebních festivalů, z nichž ten největší se jmenuje United a probíhá koncem letních prázdnin ve Vsetíně.

V sousedství České republiky je ovšem situace podstatně jiná. Velmi rozvinutou scénu moderní křesťanské muziky má Polsko (včetně silného křesťanského reggae proudu) nebo Slovensko. „A to nemluvíme o Spojených státech, kde je situace pro současnou křesťanskou muziku ještě příhodnější. Vždyť v této kategorii se každoročně vyhlašuje hned několik cen Grammy a prodeje těch nejznámějších interpretů jdou do statisíců až miliónů nosičů,“ upozorňuje Milan Tesař.

Například Lauren Daigle, autorka oceněného singlu v kategorii Nejlepší současné křesťanské hudební vystoupení/píseň, prodala jen za první týden více než 115 tisíc kusů svého nového alba Look Up Child.

Barevné chvály

„Co je společné všem interpretům této scény, je potřeba zpívat tom, na čem jim záleží. O tom, co jimi hluboce rezonuje,“ přidává postřeh Tomáš Polívka, vedoucí křesťanského vydavatelství Rosa a hudební distribuce Gimel. „A to ať hrají křesťanský rock, pop, metal, jazz nebo podivnou industriální avantgardu,“ dodává. I moderní křesťanská hudba má své trendy. Mimo vyššího počtu urban muzikantů (od rapu až po soul) v současnosti táhne tzv. „worship music“ neboli „chválící hudba“, jasně deklarativní hudba určená k modlitbě.

Čtěte takéPříběh kněze Heryána: tajně utekl před komunisty, později se stal pastorem undergroundu

V diskuzi jsme se dotkli ještě témat, zda cítí křesťanští interpreti ovlivnění sekulární moderní hudbou, obrácení laických muzikantů na cestu Boží. Nebo zda neexistuje u křesťansky orientovaných interpretů někdy tolerance i k takové hudební produkci, která by v sekulární hudbě svou kvalitou neobstála. Nakonec jsme se ptali, zda si český muzikant s křesťanským repertoárem nezavírá automaticky vrata od rockových klubů nebo laických hudebních festivalů.

V hudebním okénku nám Michal Pařízek, hudební dramaturg pořadu, představil desku You're the Man soulové legendy Marvina Gaye. Album, i když bylo natočené a připravené k vydání v roce 1972, spatřilo světlo světa až v letošním roce. Okolnosti, proč k odkladu vydání kolekce došlo, mohou být dalším důvodem, poslechnout si celý záznam ArtCafé.

autor: Pavel Zelinka
Spustit audio

Související