Jiří Vilímek: Nic lidského mi není cizí

6. březen 2018

Jak slušnému a důvěřivému člověku dovede znepříjemnit život, když se v práci stane terčem nejapného vtipu? Původní rozhlasová komedie Nic lidského mi není cizí byla natočena v roce 1966. Režisér Josef Červinka v ní shromáždil skvělé herecké obsazení, kterému kralují Josef Kemr a Vlastimil Brodský. Poslouchejte on-line do 12. března 2018.

Josef Kůrka je starší muž, kterého na sklonku profesní kariéry přeřadí na nové působiště. A protože mladším kolegům od začátku nepadne do oka, brzy dostane pocítit, že je v kolektivu nežádoucí.

Tragikomický příběh jedné „malé pracovní šikany“ vylíčil autor s velkou citlivostí, zároveň mu dokázal dát opravdu působivý rozhlasový tvar. Smutný hlavní hrdina líčí svůj příběh náhodnému a citově nezúčastněnému posluchači, v jehož představách jakoby jednotlivé epizody ožívají. Vyprávěné situace si posluchač evokuje velmi snadno, zcela v duchu názvu hry – vždyť trocha lidské škodolibosti a chuť pobavit se na účet druhého není cizí nikomu z nás...

Jiří Vilímek patřil k nejzajímavějším rozhlasovým dramatikům šedesátých let. Do rozhlasové historie se zapsal především hrami Kořeny zla (1965) a Neodvratný skon maratónského běžce (1968), která získala v roce 1969 hlavní cenu na festivalu Prix Italia.

Osoby a obsazení: Já (Vlastimil Brodský), starý pán (Josef Kemr), slečna Mája (Zdenka Hadrbolcová), sestřenice Albína (Stella Zázvorková), pan Poštolka (Ivo Gübel), holič Eman (Jiří Lír), táta (Josef Beyvl), Franta Jabůrek (Bořivoj Navrátil), Alena (Helena Štáchová), šéf (Josef Červinka), slovenská hlasatelka (Oxana Kačalubová), vrchní (Pavel Kvasnička), muž (Artuš Kalous) a další

Dramaturgie: Josef Hlavnička
Režie: Josef Červinka

Natočeno v roce 1966.

autoři: Renata Venclová , Tvůrčí skupina Drama a literatura
Spustit audio

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.