Exkluzivně z opravené historické kopule Národního muzea. Přístupná bude už na podzim

15. leden 2018

Téměř sedm let zavřená a necelé tři roky opravovaná historická budova Národního muzea by se měla veřejnosti znovu otevřít
28. října. Jako první z médií jsme vyzkoušeli, jaký je výhled z opravené hlavní kopule, která se historicky poprvé otevře návštěvníkům. Video a fotografie najdete v článku.

Kopule Národního muzea - Spherical Image - RICOH THETA

Přes sedm milionů sbírkových předmětů čeká v depozitářích, aby se vrátilo do historické budovy Národního muzea, která se návštěvníkům uzavřela v roce 2011. Budova na pražském Václavském náměstí z roku 1891 čekala na generální opravu více než 120 let. Poškodily ji navíc i dva vojenské útoky v letech 1945 a 1968. Zřejmě největší novinkou bude zpřístupnění hlavní kopule, která nabízí jedinečný pohled na hlavní město.

Před rekonstrukcí byla nepřístupná a nám to bylo líto, protože je odsud krásný výhled nejen na Prahu, ale i na celou historickou budovu. Hlavní účel kopule je, aby se okny dostávalo světlo do Pantheonu, který je pod námi. Teď stojíme na podlaze ze dřeva, ale bude z průhledného tvrzeného skla.
Michal Lukeš

Oprava historické budovy Národního muzea je nejsložitější obnovou v dějinách moderní památkové péče. Začala na jaře 2015. „Stavba je velice náročná. Je to jedna z největších budov Praze a mimo hrady a zámky možná i v celé republice. Navíc nejde jen o rekonstrukci, ale i modernizaci. Budova je národní kulturní památkou, takže podstatná část je restaurátorská,“ říká generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš. Začátkem ledna jsou dokončené veškeré hrubé práce, většina restaurátorských prací, zlacení věží, okna, zastřešení obou dvoran nebo fasáda. Na té by měly i nadále zůstat viditelné stopy po střelbě okupantů z 21. srpna 1968.

Vyčištěním kamene došlo k zesvětlení fasády, takže vypadá víc tak, jako na konci 19. století. Tím ale došlo k paradoxu - světlé opravy po střelách jsou teď tmavší než samotná fasáda a nejsou tolik vidět. Jako historik bych to chtěl zachovat jako transparentní, viditelné a srozumitelné memento roku 1968, ale porovnáváme stanoviska historiku a památkářů, kteří hledí na celistvost fasády, takže hledáme řešení.
Michal Lukeš

Otevření historické budovy veřejnosti je plánované na 28. října 2018. Bude spojené s velkou výstavou ke 100. výročí založení Československé republiky, kterou muzeum připravuje ve spolupráci se Slovenským národním muzeem, a 200 letům od založení Národního muzea v roce 1818.

Unikátní 360° fotografie interiéru Winternitzovy vily od Adolfa Loose

03803177.jpeg

Winternitzova vila od slavného funkcionalistického architekta Adolfa Loose se krátce otevřela veřejnosti v termínu 17. - 23. února 2017. Nahlédněte s námi do jejího interiéru prostřednictvím 360° fotografií a prohlédněte si dokumenty, které Českému rozhlasu Vltava poskytl pravnuk Josefa Winternitze.

Stálé expozice ale v říjnu 2018 ještě hotové nebudou. „Že ještě nebudou kompletní, jsme věděli už v roce 2015, nešlo by to v souběhu stihnout. Už na nich ale pracujeme a v půlce roce 2019 by měla být otevřená podstatná část expozic, všechny, které se týkají přírodních věd. Ve vedlejší nové budově, ve které sídlilo Federální shromáždění a po něm Rádio Svobodná Evropa, bude expozice věnovaná dějinám 20. století a speciální dětské muzeum,“ říká Michal Lukeš.

Spustit audio